Kaktusai – kambarinis augalas, galintis papuošti bet kokią patalpą, net ir tada, kai augalo priežiūrai neskiriamas ypatingas dėmesys. Vis dėlto, kadangi kaktusai yra spygliuoti – vieni mažiau, kiti labiau – tai jų priežiūra kartais tampa tikru iššūkiu. Šis straipsnis padės išvengti nesklandumų, kai ateis laikas persodinti kaktusą. Bet pirmiausia reikia gebėti atskirti kaktusus nuo sukulentų.
Kaip Persodinti Kaktusą?
Pažinkite kaktusų rūšis
Kaktusai yra priskiriami sukulentų kategorijai, tačiau ne visi sukulentai yra kaktusai. Kai kurie žmonės mano, kad sukulentų ir kaktusų skirtumas yra spygliai, bet tai nėra tiesa, nes kaktusų šeimoje yra augalų, kurie neturi spyglių. Pavyzdžiui, epifitiniai kaktusai (t. y. lapiniai kaktusai).
- Dauguma kaktusų turi dviejų tipų spyglius: mažus plaukuotus dygius šerelius (glochidus) ir spyglius.
- Šereliai yra mažiau pastebimi, nes jie yra iš esmės mažesnio dydžio ir blyškesnės spalvos, o spygliai dažniausiai būna didesni, standesni ir ryškesni. Akivaizdu, kad persodindami kaktusą norite išvengti kontakto su aštriais spygliais, tačiau net ir pūkuoti šereliai gali kelti keblumų. Kadangi tie šereliai nėra tvirtai prisitvirtinę prie augalo, jie gali lengvai atsiskirti nuo augalo ir įsmigti į žmogaus odą. Dėl labai mažo dydžio gali būti sunku juos pamatyti ir skausminga ištraukti.
Stenkitės vengti tiesioginio rankų kontakto su kaktusu
Daugelis žmonių, persodindami kaktusą, dėvi pirštines, tačiau ir tokiais atvejais privalu įsitikinti, kad maži kaktuso spygliukai neprasiskverbs pro pirštinių audinį. Jei neturite tinkamų pirštinių, galite naudoti laikraštį (apgaubti juo augalą), kad apsaugotumėte rankas.
Paruoškite vazoną, į kurį sodinsite kaktusą
Jei vazono dugne yra per didelė drenažo skylė, galite užkirsti kelią žemės išbyrėjimui laistymo metu, skylę uždengdami specialiu padėkliuku. Kai kurie žvyro ar keramikos padėkliukai, dedami apačioje, palengvina drenažo funkcijas – neleidžia kauptis vandeniui. Patarimas: kad ateityje būtų lengviau persodinti, žvyro ar keramikos padėkliuką dėkite tiesiai virš drenažo skylės (kodėl turėtumėte tai padaryti, bus paaiškinta vėliau.) Ant jo galite uždėti šiek tiek filtruojančios anglies. Anglis padeda neutralizuoti žemę.
Išimkite augalą
Jei bandysite iškrapštyti augalą iš vazono, tikėtina, kad jis durs ir subadys rankas, todėl pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar augalas lengvai išsiims.
Svarbiausia saugumas!
Apvyniokite kaktusą laikraščiais (ne tik vienu puslapiu). Spygliai neturėtų išsikišti per laikraštį, nesvarbu, kokį vyniojimo būdą naudojate. Jei norite, galite aplink į laikraštį įsuktą kaktusą švelniai apvynioti virvele.
Vienoje rankoje laikykite vazoną, o kita – kaktusą, švelniai pasukite vazoną ant šono, kad pamatytumėte, ar augalas lengvai išsiims
Jei augalas lengvai išsiima, gali būti, kad jo visai nereikia persodinti, ypač jei nukritus nemažam žemės kiekiui pamatote, kad šaknų yra gerokai mažiau nei vazono matmenys. Jei taip yra – nepersistenkite! Vienintelė priežastis, kodėl reikia persodinti kaktusą – jis auga savo dydžiui netinkančiame vazone (vazonas yra per didelis ar per mažas) arba jums nepatinka vazono išvaizda.
Įvertinkite vazono tinkamumą kaktusui
Jei kaktusas neiškrenta iš vazono, gali būti, kad vazonas yra per mažas (šaknys užpildžiusios visa vazoną ir joms nėra vietos plėstis). Jei aplink kraštus yra vietos, pastatykite vazoną, įkiškite virtuvinį peilį tarp žemės ir vazono krašto ir veskite peilį aplink vazono kraštus, palei laikrodžio rodyklę. Augalas turi išsiimti iš vazono.
- Kartais peilis gali nelįsti. Taip yra dėl to, kad buvo naudojama molinga žemė arba augalo šaknys apaugo vazono šonus. Nebandykite jėga įkišti peilio tarp augalo ir vazono, jei augalas apaugo vazoną, nes galite pažeisti augalą. Kartais pakanka augalą palaistyti ir išimti iš vazono jį tampa lengviau.
Paverskite vazoną ant šono ir tvirtai laikydami vazoną viena ranka, į drenažo skylę įkiškite bambuko lazdelę arba medinį pagaliuką ir švelniai stumkite (kartais tokias priemones tenka įstatyti skirtingais kampais ir tada spustelti).
- Dėl šios priežasties specialaus padėkliuko įdėjimas į vazoną – naudingas dalykas. Padėkliukas suteikia kietą paviršių ir prireikus leidžia lengviau išimti augalą iš vazono. Daugumai toks metodas patinka žymiai labiau nei rekomendacija patapšnoti per vazono paviršių. Pastarasis būdas gali sugadinti vazoną. Paprastai lengva pajausti, ar augalas lengvai išsiims, bet jei medinis pagaliukas tiesiog prasiskverbia į žemę, nepaskatindamas augalo iškristi iš vazono, daugiau to nekartokite, kad nepažeistumėte augalo šaknų.
Jei nepavyksta, galite pabandyti lengvai pasukti augalą. Jei reikia, galite sudaužyti vazoną arba atpjauti (jei vazonas plastikinis).
Kai išimsite kaktusą iš vazono, pašalinkite seną žemę
Jei kaktusas buvo stipriai prispaustas prie vazono, švelniai atlaisvinkite jį nukratydami žemes.
Įvertinkite, kiek žemės reikės įpilti į naują vazoną, kad augalas pakiltų į reikiamą aukštį
Šiuo metu galite įmaišyti kiaušinio lukštų (miltelių pavidalu). Tada įdėkite augalą į naują vazoną. Nepamirškite žeme užpildyti vazono šonų. Taip pat galite naudoti medinį pagaliuką, kad užpildytumėte žeme sunkiau pasiekiamas vietas. Žemė geriau nusistovės ją palaisčius, todėl šis žingsnis yra svarbus norint išvengti vėlesnio žemės nusėdimo.
Persodindami, neužpilkite žeme kaktuso dalies, kuri anksčiau nebuvo žemėse
Nes tai gali paskatinti augalo puvimą. Jei jums nepatinka žemės paviršiaus išvaizda, visada galite užpilti paviršių smėliu ar dekoratyviniu žvyru, bet neužpildykite tuo augalo šaknų.
Kai kaktusas bus vazonėlyje, galite nuimti nuo jo laikraštį
Šiuo metu užpilkite bet kokio dekoratyvinio žvyro ar smėlio ir lengvai palaistykite. Negalima perlaistyti kaktusų. Pastatykite kaktusą šiltoje ir saulėtoje vietoje. Šaltos ir drėgnos vietos kaktusams nėra tinkamos.
Įvertinkite kaktuso augimo sąlygas ir savo galimybes, ypač jei augalas yra per didelis
Jei jūsų kaktusas yra tikrai aukštas ir griūva su visu vazonu, tačiau dėl kaktuso dydžio neįmanoma jo apvynioti ar persodinti į naują vazoną, kaktusą (laikydami dabartiniame vazone) galite apdėti akmenukais, nes jie suteikia papildomo svorio, stabilizuoja augalą.