Kaip Klijuoti Tapetus?

Labai neseniai buvau tapetų neofitas (asmuo, tik pradėjęs teoriškai domėtis šia veikla). Nors beveik visada laikausi principo „pasidaryk pats“ bet pagalvojus apie tapetų klijavimą, maniau, kad to nesugebėsiu. Maišyti klijus, derinti tapetų juostas, neuždengti šviesos jungiklio – visa tai atrodė sunkiai įgyvendinama. Vis dėlto, kai nusprendžiau, kad noriu tapetuoti savo vonios kambarį, ėmiau mokytis, kaip galėčiau tai padaryti. Pasirodo, tai nebuvo taip sunku, kaip tikėjausi! Ėmiau vis labiau ir labiau domėtis tapetavimu. Jei į „Google“ paieškos sistemą įvedėte „Kaip klijuoti tapetus“ ir jums buvo pasiūlytas šis straipsnis, neabejokite, kad jis suteiks jums reikalingų žinių apie tai, kaip lengvai ir greitai klijuoti tapetus, kad jie atrodytų estetiškai.  Šis vadovas itin aktualus tiems, kurie taupo ir nenori leisti pinigų dizaineriams ar remonto meistrams.

Ko jums reikės tapetuojant sienas?

Esminiai dalykai, kurių jums reikės klijuojant tapetus, yra šie: 

  • Tapetai – būtina įsitikinti, kad jų kiekis pakankamas. Norėdami įsitikinti, kad įsigijote pakankamai tapetų, išmatuokite visų kambario sienų plotį ir aukštį, pasinaudokite specialia skaičiuokle (kurią galite rasti internete arba atsisiųsti kaip programėlę). Skaičiuoklė parodys visą informaciją, kad apskaičiuotumėte reikiamą tapetų ritinių skaičių.
  • Tapetų klijai (pasta). Nevarkite patys maišydami klijus tapetams – naudokite paruoštus tapetų klijus, kad sutaupytumėte laiko ir išvengtumėte atliekų, jei reikės tapetuoti etapais. 
  • Tinkamas teptukas. Pasirinkite vieną pakankamo dydžio teptuką (su juo ir sienas padengsite lengviau ir rankos mažiau pavargs). Teptukas turėtų būti toks, kad tilptų į iš anksto paruoštus klijų kibirus.
  • Matavimo įrankis. Jį įsigyti reikia tada, kai ketinate daug tapetuoti. Tačiau, jei tai yra viena paprasta siena, kurią norite ištapetuoti, matavimo įrankis išties nėra būtinas.
  • Aštrus tapetų apipjaustymo peilis arba žirklės. Naudoti peilį yra lengviau, tačiau žirklės geriau tinka tapetams, kurie nėra supjaustyti ir yra šlapi (permirkę) nuo klijų. 
  • Pieštukas. 
  • Pora švarių audinių – tapetams, užklijuotiems ant sienos, išlyginti.
  • Tapetavimo stalas (tai tikrai nėra brangi priemonė, tačiau darbą žymiai palengvina).

Parengiamieji Darbai

Įsitikinkite, kad sienos, kurias ruošiatės tapetuoti, yra švarios ir sausos, ant jų nėra purvo likučių ir voratinklių. Jei yra tokių netinkamų vietų, turite jas sutvarkyti.  Su replėmis išimkite visus vinis, kabliukus ar varžtus. Užpildykite visas dideles skyles specialiu užpildu ir prieš klijuodami tapetus, nušlifuokite skylutes, kad nesudarytų nelygumų.

Darbo pradžia: norėdami pradėti, pasirinkite lygų sienos plotą (be jungiklių ar elektros lizdų). Jei įmanoma, pradėkite nuo zonos, kuri nėra itin matoma ir nekrenta į akis užėjus į kambarį (pavyzdžiui, siena, prie kurios stovi baldas). Tokiu būdu, jei jūsų pirmosios tapetų juostos turės klijavimo defektų, tai matysis mažiau. Išmatuokite sienos, kurią klijuojate tapetais, ilgį, tada prie gautų matavimo duomenų pridėkite apie 20 cm. Išvyniokite tapetus ant specialaus stalo, naudodamiesi matavimo priemone ir pieštuku, tapeto gale padarykite žymę, kur reikės nupjauti. Užlenkite popierių ir nupjaukite jo dalį.

Sienoje pažymėkite tiesią vertikalią liniją, pakankamai arti pirmosios tapeto juostelės krašto. Taikydami tapetą naudokite šią pažymėtą vertikalią liniją kaip pagrindinį rodiklį. Nepasikliaukite durų rėmeliais, lubomis ar grindjuostėmis matuodami tapetus!

Pirmosios Tapeto Juostelės Klijavimas

Turite iškirpti savo pirmąją tapeto juostelę (reikiamo dydžio) ir klijuoti ją prie sienos.  Daug kur rekomenduojama laikytis taisyklės – klijais ištepti ir sieną, ir tapetą, tačiau iki šiol nesuprantu kodėl.  

Radau informacijos, kad klijais tepti tapetą prilygsta košmarui, ypač, kai jį išteptą reikia priklijuoti prie sienos. Aš darau kitaip – ištepu klijais reikiamą sienos dalį ir klijuoju tapetą.  Galite vadovautis ir tapetų gamintojo patarimais, pateiktais ant tapeto ritinio.

Klijuokite tapeto juostelę prie pat sienos viršaus, tada švelniu švariu audiniu švelniai glostykite ją per visą sieną. Su audiniu lyginkite priklijuotą tapetą nuo vidurio iki kraštų. Jei matote, kad tapetas prisiklijavo netobulai, nesijaudinkite – kvėpuokite – švelniai nulupkite tapetą ir bandykite dar kartą. Nepamirškite naudoti švelnių potėpių, kad popieriuje nesusidarytų raukšlių. Kai matote, kad tapetas gražiai pasidengė, naudokite audinį, kad išlygintumėte tapeto kraštus.

Naudodamiesi audiniu, slinkite tapetą link kraštų – ir jo perteklių bus lengviau pašalinti.

Pašalinkite Tapeto Perteklių

Galite arba pjauti laisva ranka palei įbrėžtą liniją arba pasinaudoti matuokliu ir pjauti išilgai jo. Jeigu jums atrodo, kad pjovimo peilis gali sukelti keblumų, šiek tiek atplėškite tapetą nuo sienos ir žirklėmis nukirpkite perteklių. Visi trys variantai veikia puikiai, tačiau neskubėkite ir būkite kantrūs šios tapetavimo dalies metu. Čia yra reali galimybė, kad nukirpsite per daug tapeto (jei taip nutiks, slinkite žemyn, kad greičiau išspręstumėte problemą!).

Antrosios Tapeto Juostelės Klijavimas

Antrąją tapeto juostą klijuoti yra sunkiau, nei pirmąją, nes jūs negalite tiesiog matuoti ir klijuoti, jums reikia priderinti antrą tapeto juostą prie pirmos. Priklausomai nuo pasirinkto tapetų rašto, tai gali būti lengva arba šiek tiek sunku. Raštuotiems tapetams klijuoti greičiausiai teks sugaišti daugiau laiko. Paimkite tapetų ritinį ir lėtai išvyniokite jį prieš savo pirmąją tapetų juostą, kol pamatysite, kad raštai atitinka ir dera. Jei viršuje bus daug popieriaus pertekliaus, pažymėkite jį, kad galėtumėte nukirpti. Įsitikinkite, kad jūsų antroji tapeto juosta atitinka sienos ilgį.

Klijuodami ir taikydami antrą tapeto juostą, sutelkite dėmesį į tai, ar abiejų tapeto juostų raštai dera. Klijuokite tapeto kraštą taip, kad jis atitiktų kito tapeto kraštą, tada švelniai slinkite popierių aukštyn ir žemyn, kol raštai susitiks ir derės. Kai tai atliksite, švelniai nuleiskite tapetą žemyn, audiniu jį paglostykite.

Kaip Tapetais Klijuoti Kampus?

Tapetais klijuoti sienų kampus – sudėtinga. Tokiais atvejais reikia atkreipti dėmesį į abi sienas – pirmosios sienos tapeto dalį perkelti į kitą sieną.  Įvertinkite tapeto raštą, švelniai su audiniu patempkite tapetą į kampą. Iš pradžių per daug nespauskite tapeto viršutinio ir apatinio kampų, jei nenorite, kad popierius susiraukšlėtų.

Kai būsite patenkinti rezultatu – sienų kampas bus padengtas tapetais, pasinaudodami žirklėmis padarykite įpjovą tapeto viršuje, kur kampai liečia lubas. Tai leis sulenkti tapetą apvaliai ant antrosios sienos.

Įpjaukite tapeto apačią, kur tapetas liečiasi prie grindjuosčių, tada sutelkite dėmesį į tapeto, esančio ant sienos, išlyginimą – nuo vidurio į išorę ir iki krašto.

Kaip Tapetuoti Sudėtingas Sritis?

Didžiausias galvos skausmas tapetuojant – sienos, kuriose yra šviesos jungikliai ir elektros lizdai. Klijuokite tapetų juostelę kaip ir anksčiau, bet per daug jos neišlyginkite. Įvertinkite, kur elektros lizdas ar šviesos jungiklis yra po tapetu, tada pačiame centriniame taške padarykite žirklėmis nedidelę skylę. Švelniai išpjaukite tapetą, judėdami nuo lizdo vidurio link kraštų, kol galėsite prispausti tapetą prie sienos ir lizdas ar jungiklis bus visiškai atidengtas. 

Tuomet audiniu švelniai išlyginkite tapetą aplink lizdo / jungiklio kraštus, su peiliu atlikite paskutinius pjūvius.

Kaip Ištaisyti Dažniausiai Pasitaikančias Tapetavimo Klaidas?

Didelė tikimybė, kad pirmą kartą tapetuodami padarysite klaidų. Bet nereikia išsigąsti – daugumą klaidų nesunku ištaisyti. Net jei manote, kad tuo metu suklijuoti tapetai atrodo labai blogai, yra tikimybė, kad niekas tų defektų net nepastebės (ir jūs nebematysite po maždaug dienos). 

Labiausiai erzinanti ir dažniausiai pasitaikanti klaida – netyčia per daug nupjautas tapetas (kai buvo pjaunamas jo perteklius). Nesijaudinkite – paprasčiausiai grįžkite prie tapeto juostos, kurią nukirpote, vėl priklijuokite ir tada pjaukite. Pabandykite kuo labiau atitikti pjovimo liniją ir venkite persidengimo. Klijais patepkite tapetų susijungimo juostą. Tai bus daug mažiau pastebima, kai klijai išdžius.

Susidariusių oro burbuliukų galima išvengti ištiesinant tapetą audiniu. Jei priklijavę tapetą matote daug oro burbuliukų, švelniai nulupkite tapetą nuo sienos, visiškai jo nepašalindami, tada išlyginkite burbuliukus link tapeto krašto.

Plokšti, atsilupę tapeto kraštai yra ženklas, kad ant tapeto kraštų dėta nepakankamai klijų. Uždėkite šiek tiek klijų ant piršto galiuko, švelniai pakelkite tapeto kraštą, tada piršto galiuku braukite aukštyn ir žemyn popieriaus kraštu. Audiniu vėl išlyginkite tapetą.