Škotų nulėpausė katė – tai itin populiari kačių veislė, turinti vieną išskirtinį bruožą – nulėpusias ausis. Savo išvaizda šios katės primena pelėdą. Ką tik gimę šios veislės kačiukai turi stačias ausis ir jei kačiukai turi nulėpausių geną, tada ausys pradeda linkti sulaukus trejų – keturių savaičių. Tačiau jei neturi šio geno, tada ausys lieka stačios ir kačiukai būna priskiriami prie škotų stačiaausių veislės. Škotų nulėpausė katė yra trumpaplaukių veislės, kuriai būdingos mažos ausys, kurios nusilenkia į priekį ir į apačią ir suteikia jai išskirtinę išvaizdą. Šios katės yra itin dėmesingos, atsidavusios savo šeimininkams, tačiau nereiklios, be to, yra labai draugiškos vaikams.
Škotų Nulėpausė Katė: Priežiūra, Mityba Ir Ligos
Škotų nulėpausių priežiūra:
Škotų nulėpausių kačių kailis yra tankus, todėl juos reikia reguliariai šukuoti. Trumpaplaukes nulėpauses kates šukuokite kartą per savaitę, o ilgaplaukes – du kartus per savaitę, nes tai padeda išvengti plaukų kamuoliukų susidarymo. Kas porą savaičių nukirpkite katėms nagus ir palaikykite gerą dantų higieną valydami katės dantis bent kartą per savaitę. Atkreipkite dėmesį į savo škotų nulėpausės ausis ir kas savaitę patikrinkite, ar nėra sudirginimo, erkių ar infekcijos požymių. Be to, pasirūpinkite, kad katė galėtų lengvai patekti į kraiko dėžę, kuri nuolat turi būti švari ir šviežia. Kitu atveju, jūsų katė nesinaudos kraiko dėže ir gali susirasti kitą namų vietą.
Škotų nulėpausės katės yra vidutiniškai aktyvios. Jos mėgsta būti šalia savo šeimininkų, iš kurių sulaukia dėmesio, o žaisdami su katinu naudokite erzinančius žaislus. Venkite žaislų, kuriuose yra plunksnų, virvelių ir juostelių, ir žaislų, kuriuose yra smulkių detalių, kurias galima kramtyti ir nuryti. Šie žaislai gali užblokuoti katės virškinamąjį traktą ir kelti rimtą pavojų katės gyvybei, todėl sugadintus žaislus išmeskite ir pakeiskite naujais. Be to, galima lengvai išmokyti savo nulėpausį žaisti žaidimą numesti – atnešti. Itin svarbu, kad šios katės turėtų savo laipiojimo medį, nes tokiu atveju jos gali mankštintis ir stebėti viską iš aukšto. Škotų nulėpauses kates geriausia laikyti tik patalpoje, nes tai sumažina infekcijos, muštynių, plėšrūnų išpuolių ir transporto priemonių avarijų riziką. Ši kačių veislė yra žinoma dėl savo lengvo ir ramaus elgesio, todėl paprastai puikiai sutaria su katėms draugiškais šunimis, kitomis katėmis bei prisitaiko prie daugelio kitų naminių gyvūnėlių. Šios katės yra draugiškos vaikams, kurie nesielgia su jomis šiurkščiai, todėl jei turite mažą vaiką, geriausia jį išmokyti elgtis gražiai su kate.
Škotų nulėpausių sveikatos problemos:
Didžiausias susirūpinimas dėl škotų nulėpausių kačių yra degeneracinė sąnarių liga, vadinama osteochondrodisplazija, kuri dėl nulėpausių geno pažeidžia kremzlių ir kaulų vystymąsi. Šios ligos simptomai yra kieta uodega, sustingę kojų sąnariai ar bet kokios kitos judesių problemos kojose ir pėdose. Net ir nepaisant šio rūpesčio, škotų nulėpausiai turi tipišką gyvenimo trukmę. Turėtumėte atlikti visas įprastas naminių kačių imunizacijas, profilaktinį veterinarinį gydymą ir patikrinimus. Be osteochondrodisplazijos, pagrindinės šios veislės sveikatos problemos yra šios:
- Kardiomiopatija – širdies ligos forma.
- Policistinė inkstų liga (PKD) – paveldima, įgimta problema, dėl kurios inkstuose susidaro skysčių kišenės. Dėl šios ligos normalus inkstų audinys pakeičiamas cistomis, o tai slopina inkstų gebėjimą filtruoti toksinus iš gyvūno kūno. PKD dažnai baigiasi inkstų nepakankamumu ir mirtimi.
Škotų nulėpausių mityba:
Škotų nulėpausės katės turi būti šeriamos taip pat, kaip ir bet kuri kita naminė katė. Maitinkite katę jos amžiui tinkamu ir itin kokybišku maistu. Galite rinktis šlapią arba sausą maistą, arba jų derinį. Jei norite duoti savo katėms dietą be grūdų, tada tokie katės poreikiai pakeis visą jos gyvenimą. Geriausia pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju dėl mitybos rekomendacijų, kad jūsų katė gautų visus reikiamus elementus ir maistines medžiagas. Būtinai stebėkite, ar jūsų augintinis nėra nutukęs, nes tai gali sutrumpinti katės gyvenimo trukmę. Dėl šios priežasties stenkitės nepermaitinti katės: suaugusią katę turėtumėte šerti du kartus per dieną, tačiau tai, kiek maitinsite savo katę, priklauso nuo jos aktyvumo lygio ir sveikatos.
Prieš pirkdami maistą katei, būtinai peržiūrėkite sudedamųjų dalių sąrašą, nes svarbiausi ingredientai turėtų būti mėsa, pavyzdžiui, vištiena, jautiena, lašiša ar tunas. Gardumynai turėtų sudaryti ne daugiau kaip 5 – 10 procentų jūsų katės viso raciono. Nepamirškite kasdien aprūpinti savo katę šviežiu vandeniu, todėl turėtumėte keisti vandenį bent du kartus per dieną. Prieš pildydami vandens dubenį, būtinai jį išskalaukite, jei matote nešvarumų ir šiukšlių, o bent kartą per savaitę išplaukite švariai vandens dubenį.