Savanos katė – tai yra hibridinė kačių veislė, išveista kryžminant servalą, t.y. katinių šeimos plėšrus žinduolis, grakščiomis ilgomis kojomis, didelėmis ausimis ir gana trumpa uodega, ir namines kates. Panašiai kaip jo laukinis protėvis, savanos katė yra aukšta, liesa, ilgomis kojomis, didelėmis ausimis ir ilgu kaklu. Jos kailis yra tipiško dėmėto rašto: su juodomis dėmėmis dažniausiai auksiniame arba gelsvame fone. Savanos katė yra mažesnė afrikietiško servalo versija, sverianti maždaug pusę jo svorio. Tai yra meili ir itin bendraujanti kačių veislė, kuri sutaria su kitais augintiniais ir vyresniais vaikais.
Savanos Katė: Priežiūra, Mityba Ir Ligos
Savanos kačių priežiūra:
Savanos katės turi tokį kailį, kurį lengva prižiūrėti, todėl užteks šukuoti kas savaitę, kad išvengtumėte plaukų kamuoliukų. Naudokite metalines šukas, šukuokite plaukų augimo kryptimi ir būtinai iššukuokite visą katės kūną, įskaitant pilvą ir krūtinę. Guminiai šepečiai puikiai tinka trumpaplaukių kačių negyviems plaukams šalinti. Šukuodami katę, perbraukite rankomis per katės kailį ir apčiuopkite, ar nėra gumbų, iškilimų, plikų dėmių ir patinimų. Jei pastebėjote kurį nors iš šių požymių, nuvežkite katę pas veterinarą, nes tai yra dažni odos infekcijos simptomai. Taip pat turite kirpti katės nagus taip dažnai, kaip reikia, geriausia nukirpti nagus kas 10 – 14 dienų. Galite nuvežti savo katę pas profesionalų kirpėją arba patys nukirpti jai nagus, tačiau jei nuspręsite juos kirpti patys, pirmiausia turite pripratinti savo katę, kad jos nagai ir letenos bus tvarkomi. Nukirpkite tik baltą nagų dalį, tačiau nekirpkite rožinės nagų dalies, nes šioje nago dalyje yra nervai ir kraujagyslės.
Taip pat nuolat stebėkite savo katės ausis. Kartą per savaitę turėtumėte patikrinti katės ausis, ar nėra šiukšlių ir vaško ir įsitikinti, kad nėra infekcijos požymių. Taip pat stebėkite, ar ant išorinės ausies nėra plikų dėmių, o vidinis jų paviršius yra šviesiai rausvas ir švarus. Jei reikia išvalykite katės ausis drėgnu skudurėliu arba vatos tamponu, tačiau niekada nieko nekiškite į katės ausies kanalą, kad jį išvalytumėte. Jei pastebėjote didelį vaško kiekį, patinimą, kraują arba užuodžiate nemalonų kvapą, tada nuvežkite katę pas veterinarą, kad patikrintų, ar ji neturi ausies uždegimo. Be to, dažnai reikia valyti katės dantis ir užtikrinti tinkamą veterinarinį jų išvalymą. Stenkitės valyti dantis bent 3 – 5 kartus per savaitę, tačiau jei neturite laiko, tada užteks 1 – 2 kartų. Dantų valymui būtinai naudokite specialiai sukurtas kačių dantų pastas ir dantų šepetėlius, tačiau nenaudokite žmogaus dantų pastos ar dantų šepetėlio.
Sakoma, kad savanos katės yra puikios kompanionės, nes jos yra bendraujančios su kitais augintiniais, labai protingos ir visada pasiruošusios pasveikinti grįžtančius savo šeimininkus. Jos mėgsta daug bendrauti su žmonėmis ir gali sekti juos po namus. Šios katės nori dalyvauti visose jūsų veiklose, tačiau meilės norės tik tada, kai bus tam pasiruošusios ir ne anksčiau. Savanos katės turi ilgas kojas ir atletišką grakštumą, todėl dažnai jas galite rasti užsilipusias aukštose vietose. Dėl šios priežasties turite pasirūpinti kačių laipiojimo medeliu ar kitomis saugiomis kopimo galimybėmis. Turėdamos ilgas ir grakščias kojas, šios katės yra puikios šuolininkės į aukštį, todėl turėtumėte užtikrinti jų saugumą. Kaip ir jų protėviai, šios katės taip pat mėgsta žaisti vandenyje. Be to, savanos katės kartais yra vadinamos panašiomis į šunis, nes mėgsta žaisti žaidimą numesk – atnešk, taip pat galite išmokyti jas daryti triukus. Šios veislės katės mėgsta interaktyvius žaislus.
Savanos kačių sveikatos problemos:
Savanos katės paprastai yra sveikos ir joms turėtų būti atliekami tik įprasti veterinarinės profilaktinės patikros vizitai ir gydymas. Šios katės yra labiau linkusios į hipertrofinę kardiomiopatiją, kuri sukelia širdies kairiojo skilvelio sustorėjimą, o tai gali sukelti širdies nepakankamumą. Paklauskite savo veterinarijos gydytojo apie savanos katės mitybos, priežiūros ir sveikatos poreikius, kad jos sveikata būtų optimali. Apskritai tai sveika veislė, tačiau būtinai įsigykite savo katę iš veisėjo, kuris gali garantuoti jos sveikatą rašytiniu pareiškimu.
Savanos kačių mityba:
Katės poreikiai keisis visą jos gyvenimą, todėl jūs turite užtikrinti, kad jūsų katė netaptų antsvoriu ar nutukusi. Šerkite suaugusią katę du kartus per dieną, o jei jūsų katė dar yra kačiukas, gali tekti ją šerti tris kartus per dieną. Kiek ėda katė, priklauso nuo jos amžiaus, aktyvumo lygio ir sveikatos, todėl būtinai pasitarkite su veterinaru dėl savo katės dietos. Jūsų veterinarijos gydytojas galės sudaryti mitybos planą, atitinkantį jūsų katės gyvenimo būdo poreikius, pavyzdžiui, jei jūsų katė yra labai aktyvi, jums gali tekti maitinti daugiau kartų per dieną. Savanos katės turi tokius pačius mitybos poreikius kaip ir naminės katės. Kai kurie kačių ekspertai rekomenduoja derinti komercinį sausą arba šlapią maistą ir žalią ar virtą mėsą. Taip pat yra manoma, kad šiai kačių veislei reikia daugiau taurino savo sudėtyje turinčio maisto, todėl gali rekomenduoti taurino priedą. Kiti kačių žinovai teigia, kad jei ketinate duoti katei sausą maistą, tada jame neturėtų būti grūdų ar kukurūzų priedų, nes šios katės laukiniai protėviai valgo tik baltymų turintį maistą. Būtinai pasirūpinkite, kad katė visada turėtų šviežio ir švaraus vandens.