Meino Meškėnas

Tai unikali kačių veislė! Jei auginate Meino meškėną – jūsų katė yra ypatinga! Ji nujaučia šeimininko nuotaikas, itin domisi šeimininko užsiimama bet kokia veikla ir tiesiog pavergia kiekvieno širdį.

Tikėtina, kad pasirinkote auginti Meino meškėną, nes jis jums patinka ir tikėjotės, kad jis turės tam tikrų jūsų gyvenimo būdą atitinkančių bruožų, pavyzdžiui:

 • Bus švelnus ir lengvai sugyvenamas
 • Didelis, stiprus ir atletiškas
 • Labai protingas ir gebantis išmokti įvairias komandas
 • Sugyvennti su kitomis katėms, šunimis ir vaikais
 • Murkia, kai yra patenkintas
 • Draugiškas charakteris

Ir vis dėlto, nei viena katė nėra tobula! Galbūt pastebėjote tokias jos savybes, kaip kailio polinkis veltis (todėl kailis turi būti nuolat kruopščiai prižiūrimas) arba itin stiprus komunikabilumas (turi nuomonę apie viską!).

Meino Meškėno Sveikata

Neabejojame, kad jums svarbi jūsų katės sveikata ir norite tinkamai ja pasirūpinti. Pristatysime pagrindines sveikatos problemas, kurios kyla Meino meškėnams, tikėdamiesi, kad tokios žinios padės jums išvengti įvairių pavojų. Meino meškėnų ligos ir sveikatos būklė labai dažnai yra genetinė, t. y. susijusi su augintinio veisle. Pasak kačių genetinių ligų tyrėjų ir veterinarijos gydytojų pastebėjimų, egzistuoja tam tikros sąlygos, darančios didelį poveikį šios veislės kačių sveikata ir bendrai savijautai. Tai nereiškia, kad jūsų katė būtinai susidurs su šiomis problemomis, tačiau apie jas žinoti reikėtų. Supažindinsime jus su dažniausiai pasitaikančiomis Meino meškėnų problemomis, kad suprastumėte, kas gali nutikti ateityje. Žinoma, čia negalime aptarti visų galimybių, todėl visada pasitarkite su veterinarais, jei pastebite neįprastų požymių ar simptomų.

Šiame straipsnyje pateikiame bendrą informaciją apie Meino kačių sveikatą, apie jų genetinius polinkius. Taip pat pateikėme rekomendacijas, ką galite padaryti namuose, kad Meino meškėnai atrodytų ir jaustųsi geriausiai. Tikimės, kad ši informacija padės jums žinoti į ką reikia atkreipti didžiausią dėmesį ir kaip puikiausiai pasirūpinti savo augintiniu.

Bendra Informacija Apie Meino Meškėno Sveikatą

Svorio Kontrolė

Tyrimai rodo, kad per didelis svoris gali sutrumpinti augintinio gyvenimą net dvejais metais, o artritas gali prasidėti dvejais metais anksčiau. Diabetas, paveldima liga, turi daug didesnę tikimybę išsivystyti tiems naminiams gyvūnams, kurie turi viršsvorio. Kuo labiau nutukusi katė, tuo didesnė tikimybė, kad ji susirgs diabetu. Kepenų lipidozė – dar viena potencialiai mirtina liga viršsvorio turintiems augintiniams; kepenų lipidozė gali išsivystyti net per 48 valandas, kai antsvorio turinti katė dėl kokių nors priežasčių nustoja valgyti. Taigi, kaip galime padėti savo augintiniams likti tinkamo sudėjimo? Svarbiausia – suprasti katės mitybos įpročius. Vidutiniškai katė nori valgyti maždaug 10–15 kartų per dieną, tik po nedideles porcijas. Ypač kačių potraukį maistui didina nuobodulys. Palaikydami katės aktyvumą, žaisdami su ja, jūs padėsite savo augintiniui išlikti sveikam ir kartu smagiai praleisti laiką! Pavyzdžiui, galite prie pagaliuko pririšti ką nors neryškaus, kad katė galėtų tai bandyti sugauti. Arba parengti maisto galvosūkį – įdėti skanėstą į popierinį maišelį arba po apverstu krepšiu ar dėže.

Sunkiais persivalgymo atvejais turėsite laikytis tvirtos pozicijos ir reguliuoti katės mitybą. Užuot pripildę katės dubenėlį iki viršaus, vadovaukitės nurodymais, esančiais ant maisto pakuotės. Maitinkite aukštos kokybės maistu. Nuobodžius katės valgymo įpročius paįvairinkite papildomais žaidimais ir meilumu. Katės paprastai koreguoja savo asmeninio bendravimo norus, vertindamos joms siūlomą meilės dydį. Kitaip tariant, jeigu ignoruosite savo katę, ji ignoruos jus. Taip pat yra ir su žaidimais – kuo daugiau žaisite, tuo labiau katė norės leisti laiką su jumis. Aktyvesnė katė reiškia sveikesnį, laimingesnį augintinį ir šeimininką!

Dantų ligos

Dantų ligos yra viena iš dažniausių naminių gyvūnėlių lėtinių problemų, atsirandanti tuomet, kai dantys nėra reguliariai valomi. Deja, dauguma kačių nelabai prižiūri savo dantis. Be papildomos jūsų pagalbos ir priežiūros jūsų katei gali kilti rimtų dantų problemų.

Dantų ligos dažniausiai išsivysto nuo maisto likučių, kurie sukietėja ir pavirsta į akmenis, besikaupiančius matomose dantų vietose. Tai galiausiai gali sukelti dantenų ir dantų šaknų infekcijas. Sunkiais lėtinės dantų infekcijos atvejais jūsų augintinis gali netgi prarasti dantis. Kad taip nenutiktų ir kad nereiktų dantų gydymo, rekomenduojama nuo pat pradžių saugoti katę nuo dantų ligų, reguliariai šalinant maisto likučius. Beje, dantų gydymas gali sukelti stresą jūsų katei ir brangiai kainuoti, todėl prevencinė priežiūra yra visuomet naudinga.

Skiepai

Kaip ir visos katės, Meino meškėnai yra jautrūs bakterinėms ir virusinėms infekcijoms, tokioms kaip panleukopenija, kalicivirusas, rinotracheitas ir pasiutligė. Jūsų katė rizikuoja užsikrėsti šiomis ligomis, todėl kates visada rekomenduojama skiepyti. Be to, yra vakcinų, kurios apsaugo ir nuo daugybės kitų pavojingų ligų, pavyzdžiui, kačių leukemijos. Rekomendacijas dėl būtinų ir pageidautinų skiepų visuomet gali suteikti profesionalioje veterinarijos klinikoje.

Parazitai

Visų rūšių parazitai gali įsiskverbti į Meino meškėno kūną (tiek viduje, tiek išorėje). Viskas, pradedant blusomis ir erkėmis, baigiant ausų erkutėmis, gali užkrėsti katino odą. Parazitais katinas gali užsikrėsti: gerdamas nešvarų vandenį, vaikščiodamas užterštoje dirvoje arba nuo užsikrėtusio uodo įkandimo. Kai kurie iš šių parazitų gali būti perduodami šeimos nariams, todėl pavojus kyla visiems, ne tik augintiniui.

Visi minėti parazitai gali sukelti katei skausmą, diskomfortą ir net mirtį, todėl svarbu katę reguliariai tirti. Išmatų tyrimu galima aptikti daugybę parazitų rūšių, todėl naudinga du kartus per metus atlikti specialų katės sveikatos patikrinimo testą.

Sterilizacija arba kastracija

Visada rekomenduojama sterilizuoti kates arba kastruoti katinus – pačių Meino meškėnų labui. Kačių sterilizacija apima chirurginį kiaušidžių ir dažniausiai gimdos pašalinimą; o katinams – chirurginiu būdu pašalinamas sėklides. Sterilizavus ar kastravus savo augintinį sumažėja tikimybė jam susirgti tam tikromis vėžio rūšimis ir pašalinama galimybė augintiniui pastoti ar susilaukti nepageidaujamų vadų. Abi lytys tampa pasyvesnės, sėslesnės, o kastracija ypač sumažina vyrų šlapimo žymėjimą.

Genetiniai Meino Meškėnų Polinkiai

Širdies ligos

Kardiomiopatija – nenustatytos kilmės širdies raumens liga – pirminė paveldima būklė arba kitų ligų, pažeidžiančių širdį, sukeltas sutrikimas. Dažniausia forma, vadinama hipertrofine kardiomiopatija arba HCM, yra širdies raumens sustorėjimas, kurį dažnai sukelia per aktyvi skydliaukės veikla. Kitas pavyzdys – išsiplėtusi kardiomiopatija arba DCM, kurią gali sukelti nevisavertė mityba. Nors DCM praeityje buvo didelė problema, visi pagrindiniai kačių ėdalo gamintojai dabar į kačių maisto sudėtį įtraukia taurino, todėl DCM šiandien pasireiškia tik stiprios dietos besilaikančioms katėms.

Labai svarbu anksti pastebėti kardiomiopatijos požymius, tačiau žinotina, kad šios ligos simptomai sunkiai pastebimi. Pirmas pastebimas dalykas – padažnėjęs augintinio kvėpavimas, vangumas ir blogas apetitas. Šie simptomai gali atsirasti staiga ir trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų, tačiau daugeliu atvejų katė tyliai kenčia nuo kelių savaičių iki mėnesių, kol bėda tampa itin rimta. Be to, HCM gali sukelti kraujo krešulių susidarymą. Tada šie krešuliai gali patekti į pagrindines arterijas, kurios perneša kraują į galines kojas. Jei taip atsitiktų, katė staiga nebegalėtų naudoti abiejų galinių kojų ir uodegos. Tokiais atvejais katei reikia skubios veterinarinės pagalbos.

Sąnario Displazija

Tai dažna Meino meškėnus kamuojanti liga. Displazija yra paveldima būklė, sukelianti klubo sąnarių apsigimimus ir vėliau išsivystantį artritą. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais katei pasireiškia labai nedaug klinikinių simptomų, tačiau jeigu ji tapo pasyvesnė – tai gali būti ženklas, jog kažkas yra netaip. Sunkia displazijos forma sergančios katės jau per pirmuosius šešis mėnesius gali pradėti šlubuoti.

Rentgenograma gali padėti nustatyti ankstyvą klubo sąnario displaziją. Šiai procedūrai katės turėtų būti anestezuojamos ar raminamos, nes rentgeno aparatas katėms kelia stresą, be to, darant rentgeno nuotraukas katė turi visiškai nejudėti. Anestezija leidžia tinkamai nustatyti katės padėtį, kad būtų atlikta aiški diagnostinė rentgenograma be skausmo ir baimės, kurią dauguma kačių patiria dėl rentgeno spindulių. Šlaunikaulio displaziją lengviausia gydyti tuomet, kai ji nustatoma anksti, todėl pradiniai klubų rentgeno tyrimai yra rekomenduojami kačiuko sterilizacijos ar kastracijos metu, maždaug nuo trijų iki šešių mėnesių amžiaus. Kadangi ši liga yra genetinė, įsigyjant Meino meškėną, būtina pasidomėti jo tėvų sveikata.

Dantenų Uždegimas

Gingivitas – tai dantenų uždegimas. Kaip ir žmonėms, Meino meškėnams gingvitas sukelia dantenų paraudimą ir skausmą, dažnai yra susijęs su kitomis ligomis. Lengvais atvejais dantenų uždegimą galima gydyti skalaujant burną, tačiau negydant gali išsivystyti sunkesnės ligos formos, tokios kaip periodontas ar stomatitas. Dantenų uždegimas taip pat siejamas su rezorbciniais pažeidimais ir retroviruso infekcijomis, tokiomis kaip kačių leukemija (FeLV) ir kačių imunodeficito virusas (FIV). Vienas iš geriausių dalykų, kurį galite padaryti savo augintiniui – palaikyti tinkamą jo burnos higieną.

Inkstų Nepakankamumas

Inkstų nepakankamumas reiškia inkstų nesugebėjimą tinkamai atlikti kraujo valymo ir hidratacijos reguliavimo funkcijų. Inkstų liga yra ypač dažna vyresnio amžiaus katėms, dažniausiai tai atsiranda dėl toksinų poveikio ar genetinių priežasčių (pastaroji priežastis gali paskatinti inkstų nepakankamumą ir jaunoms katėms). Net labai jauniems kačiukams gali būti inkstų nepakankamumas, jei jie turi paveldimų inkstų defektų. Sunkus inkstų nepakankamumas yra progresuojanti, mirtina liga, tačiau specialios dietos ir vaistai gali padėti katėms gyventi ilgiau ir pilnavertiškiau.

Kraujo Grupė

Nors nei vienam katės šeimininkui nepatinka galvoti apie blogiausią scenarijų, ištikus nelaimei, geriausia būti pasiruošusiam. Vienas iš efektyviausių gyvybės gelbėjimo būdų, kurį šiandien gali naudoti greitoji medicina, yra kraujo perpylimas. Jei jūsų katė sunkiai serga ar yra sužeista ir jai reikia perpilti kraują, būtina kuo greičiau tai padaryti. Kaip ir žmonių, atskirų kačių kraujo grupės yra skirtingos. Dauguma naminių kačių turi A kraujo grupę, tačiau grynaveislės katės, kaip ir jūsų Meino meškėnas, dažnai turi skirtingą kraujo grupę, dažniausiai B arba labai retai AB. Prieš pradedant perpylimą, būtina nustatyti katės kraujo grupę, todėl iš anksto žinant katės kraujo tipą galima sutaupyti gyvybiškai svarbių minučių. Kraujo nustatymą rekomenduojama atlikti visoms katėms, tačiau jis ypač svarbus grynaveislėms.

Kurtumas

Bet kokios veislės katės, kurios yra visiškai baltos, ypač jei jų akys yra mėlynos, turi didelę įgimto kurtumo riziką ir greičiausiai gims susilpnėjusios klausos. Paveldimas ar genetinis kurtumas pasitaiko ir Meino meškėnams. Šią problemą gali sukelti ausų ligos, pavyzdžiui, ausų polipai ar ausų infekcija, tačiau jei jūsų augintinio ausys sveikos ir jis vis tiek jus ignoruoja, gali būti tikslingiau atlikti klausos testą. Įgimto kurtumo gydyti negalima, tačiau dauguma kurčių kačių puikiai adaptuojasi patalpoje. Klausos sutrikimų turinčioms katėms išėjimas į lauką gali būti labai pavojingas, nes katės daugiausia remiasi klausa, kad aptiktų galimus pavojus, todėl uždara aplinka yra geriausias būdas apsaugoti sunkiai girdintį gyvūną.

Įprasta Priežiūra, Dieta Ir Mankšta

 • Įtraukite savo augintinio priežiūrą į savo dienotvarkę, kad padėtumėte savo meškėnui ilgiau gyventi, išlikti sveikam ir laimingam.
 • Prižiūrėkite savo augintinį, kaip ir mažą vaiką. Laikykite duris uždarytas, palaikykite tinkamą tvarką, kad katė neliptų ant pavojingų paviršių ar neimtų į burną neleistinų daiktų.
 • Kasdien prižiūrėkite ir šukuokite Meino meškėno kailį.
 • Bent du kartus per savaitę valykite savo augintinio dantis.
 • Kas savaitę patikrinkite, ar ausyse nėra nešvarumų ar infekcijos požymių, jei reikia – išvalykite jas.
 • Organizuokite kasdienių žaidimų sesijas, kurios paskatins natūralų kačių norą medžioti ir tyrinėti.
 • Laikykite kačių protą ir kūną aktyvų, nes kitaip gali kilti elgesio problemų.
 • Neužmirškite, kad Meino meškėnai – itin švarios katės, kurios reikalauja švarios šiukšlių dėžės.
 • Pasirūpinkite, kad katė gertų pakankamą kiekį vandens. Jei ji negers vandens iš savo dubenėlio, pabandykite pridėti ledo kubelių.
 • Maitinkite aukštos kokybės kačių maistu, atitinkančiu katino amžių.
 • Reguliariai mankštinkite katę, įtraukdami ir žaislus.

Rūpinimasis Meino meškėnu namuose

Daugelis dalykų, kuriuos galite padaryti namuose, kad jūsų katė būtų laiminga ir sveika – protingi sprendimai. Palaikykite tinkamą katės mitybą, įsitikinkite, kad ji daug mankštinasi, reguliariai valykite dantis ir šukuokite, o jei kiltų problemų – kreipkitės į veterinarijos kliniką. Būtinai laikykitės būtinų tyrimų ir skiepų tvarkaraščio.

Įprasta Priežiūra, Dieta Ir Mankšta

 • Įtraukite savo augintinio priežiūrą į savo dienotvarkę, kad padėtumėte savo meškėnui ilgiau gyventi, išlikti sveikam ir laimingam.
 • Prižiūrėkite savo augintinį, kaip ir mažą vaiką. Laikykite duris uždarytas, palaikykite tinkamą tvarką, kad katė neliptų ant pavojingų paviršių ar neimtų į burną neleistinų daiktų.
 • Kasdien prižiūrėkite ir šukuokite Meino meškėno kailį.
 • Bent du kartus per savaitę valykite savo augintinio dantis.
 • Kas savaitę patikrinkite, ar ausyse nėra nešvarumų ar infekcijos požymių, jei reikia – išvalykite jas.
 • Organizuokite kasdienių žaidimų sesijas, kurios paskatins natūralų kačių norą medžioti ir tyrinėti.
 • Laikykite kačių protą ir kūną aktyvų, nes kitaip gali kilti elgesio problemų.
 • Neužmirškite, kad Meino meškėnai – itin švarios katės, kurios reikalauja švarios šiukšlių dėžės.
 • Pasirūpinkite, kad katė gertų pakankamą kiekį vandens. Jei ji negers vandens iš savo dubenėlio, pabandykite pridėti ledo kubelių.
 • Maitinkite aukštos kokybės kačių maistu, atitinkančiu katino amžių.
 • Reguliariai mankštinkite katę, įtraukdami ir žaislus.

Į Ką Atkreipti Dėmesį?

Tam tikri augintinio ligos simptomai gali būti tik nedidelis ar laikinas klausimas, tačiau taip pat tai gali būti rimtos ligos požymis. Kreipkitės į veterinarijos kliniką, jei pastebėsite bet kurį iš šių simptomų:

 • Apetito ar vandens vartojimo pokytis
 • Blogas kvapas, raudonos dantenos ar nulūžę dantys
 • Niežtinti oda (katė nuolat ją kramto ar laižo)
 • Plaukų slinkimas ar plinkančios zonos
 • Stiprus nuobodulys ir per didelis miego poreikis
  Agresija ar kiti elgesio pokyčiai
 • Šlubavimas
 • Svorio kritimas, vangumas, padidėjęs troškulys ir šlapinimasis
 • Reakcijos į triukšmą trūkumas

Kritiniai Atvejai

Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote bent vieną iš šių požymių:

 • Galvos purtymas, pažeistos ausys ar ausų išskyros
 • Odos paraudimas, niežėjimas ar bet koks kitas nenormalus poveikis, įskaitant ir akių būklę
 • Negalėjimas, šlapimo spalvos pasikeitimas
 • Silpnumas ar fizinio krūvio netoleravimas
 • Greitas ir varginantis kvėpavimas