Kodėl Sliekai Išlenda Per Lietų?

Pasivaikščiojimas po apylinkes ar net važiuojamąja kelio dalimi gali būti šiek tiek sudėtingas iškart po lietaus, nes žemės paviršius būna padengtas sliekais. Mokslininkai šio reiškinio iki galo nesupranta, tačiau egzistuoja kelios teorijos, kodėl sliekai po lietaus išlenda lauk iš dirvožemio.

Sliekai po lietaus išlenda į paviršių, nes:

  • Tai padeda reguliuoti kvėpavimą:

Dėl lietaus sliekai išlenda į žemės paviršių, kad sureguliuotų savo kvėpavimą. Sliekai neturi plaučių, jie kvėpuoja per odą, todėl turi būti drėgni, kad galėtų tinkamai kvėpuoti. Deguonis per sliekų odos sluoksnį skverbiasi į gleivinę, o tada pereina ir į kraujagysles.  Specialios liaukos išskiria gleives, kurios padeda pernešti deguonį. Kad šis procesas vyktų, sliekų oda turi būti drėgna. Jei sliekų oda bus sausa, tada deguonis negali patekti į kraujagysles. Dėl šios priežasties sliekai pabuvę saulėje numiršta. Odos drėgnumo balansas yra itin svarbus, nes tiek per sausa, tiek per drėgna oda yra bloga. Esant sausai odai, sliekai išdžiūsta ir miršta, o esant per drėgnai odai jie negali pasisavinti pakankamai deguonies iš vandens.

  • Yra lengviau judėti:

Teigiama, kad lietaus vanduo minkština viršutinį dirvožemio sluoksnį, todėl sliekams yra lengviau judėti. Sliekai juda kasdami tunelius po žeme, todėl jie gali judėti tik ten, kur dirvožemis yra purus ir drėgnas. Jei dirvožemio viršutinis sluoksnis būna perdžiūvęs nuo saulės kaitros, sliekai negali išlįsti į paviršių, nes žemė yra tiesiog jiems per kieta. Tokiu atveju, reikia drėgmės, kad jie galėtų keliauti per žemę ir išlįsti į jos paviršių. Tam puikiai pasitarnauja lietaus vanduo, kuris minkština dirvožemį ir sliekai gali kasti tunelius iki paviršiaus.

  • Mano, kad tai yra plėšrūnai:

Lietaus lašų sukuriamos vibracijos, kai lašai krenta ant paviršiaus, gali būti viena iš priežasčių, kodėl sliekai lyjant lenda į paviršių. Sliekai gali manyti, kad vibracijas sukelia tokie plėšrūnai, kaip pavyzdžiui, kurmiai, kurie juda per dirvą. Kurmiai, dažniausi sliekų medžiotojai, kurie juos medžiodami vibruoja dirvožemyje, o lietaus lašų sukeliamas vibravimas yra labai panašus į kurmių judėjimo sukeltas vibracijas. Tokiu atveju sliekai pradeda judėti link žemės paviršiaus, kad pabėgtų nuo netoliese esančio kurmio.