KAS YRA VADINAMA KOGNITYVINIAIS SUTRIKIMAIS, O KAS LAIKOMA OKSIDACINIU STRESU?

Kai sutrinka galvos smegenų kraujotaka, tada ir atsiranda kognityviniai sutrikimai, kurie lemia įvairias neurodegeneracines ligas, tarp jų ir Alzheimerio ligą. O kai atsiranda oksidacinis stresas, tai reiškia, jog organizme griuvo pusiausvyra tarp laisvųjų radikalų ir kūno antioksidantų.

Kokias kognityvinius veiksmus atlieka smegenys ir kas nutinka šiems veiksmams sutrikus?

Smegenų darbui yra reikalinga aukšto lygio nervinė veikla, kuri susieta su gaunamos informacijos apdorojimu, jos kaupimu, dėmesio koncentracija ir išlaikymu, gebėjimu planuoti ir priimti pačius tinkamiausius variantus problemų sprendimui. Jai sutrikus dar galimi regos sutrikimai, jaučiamas galūnių tirpimas.

Prie sutrikimų priskiriama pablogėjusi atmintis, negebėjimas greitai suvokti ką tik gautą šviežią informaciją. Jiems esant darosi sunku atpažinti bei įvertinti objektus esančius aplinkui. Tai ypač pavojinga vairuojant automobilį, grybaujant ar uogaujant miške, keliaujant nepažįstama vietove. Be to, galimi ir tokie nepatogumai, kaip nesugebėjimas rasti tinkamus žodžius greito pokalbio metu arba staigūs atminties praradimo priepuoliai.

Dėl kokių priežasčių atsiranda kognityviniai sutrikimai?

Kognityvinius sutrikimus gali įtakoti tokie veiksniai, kaip senėjimo procesas, nuolatinė įtampa, stresas, nemigos priepuoliai, įvairios ligos, patirtos galvos traumos. Juos gali lemti ir per mažas gliukozės kiekis kraujyje, šalutinis kai kurių vaistų poveikis, priklausomybė nuo žalingų įpročių.

Kaip organizme pasireiškia oksidacinis stresas ir kaip jį numalšinti?

Oksidacinį stresą, anot mokslininkų, lemia išsibalansavęs ir viršų paėmęs laisvųjų radikalų kiekis. Tai griaunančiai veikia imuninę sistemą, nes, tam atsitikus, ląstelės pasidaro pralaidesnės kenksmingiems mikroorganizmams – bakterijoms, virusams ir grybeliams. Šio pobūdžio stresą dažniausiai išduoda pajuodę paakiai, papilkėjusi oda ir ankstyvo senėjimo požymiai.

Tai gali nutikti net jauname amžiuje dėl kenksmingos aplinkos poveikio ar pernelyg didelio nuokryčio į žalingų įpročių liūną. Tada oda ne tik pilkėja, bet ir pasidaro sausesnė, apsipila spuogais.

Todėl norėdami atstatyti pusiausvyrą tarp laisvųjų radikalų ir antioksidantų bei išvengti tolygiai didėjančio mūsų organizmo nusidėvėjimo, turime kuo greičiau stiprinti savo sveikatą sveika mityba ir maisto papildais, kuriuose yra pakankamas kiekis antioksidantų. Tik taip galime sau pilnavertiškai padėti.