Kasmet Lietuvoje išardoma daugiau nei 50 – 60 tūkstančių tonų senų automobilių, o iš jų apie 15 – 20 tūkstančių tonų sudaro nevertingos atliekos, pvz.: plastiko, gumos, stiklo, automobilio salono apdailos ir kitų automobilinių dalių. Senus automobilius ardymui perka automobilių supirkėjai, kurie vertingas ir veikiančias dalis perparduoda, metalą parduoda, o gumos, stiklo, plastiko atliekos dažniausiai atsiduria buitinių atliekų konteineriuose. Tačiau jei nenorite automobilio parduoti supirkėjams, tada senų automobilių dalis galite išrūšiuoti ir patys. Mes pateiksime vertingų patarimų, kur dėti senas automobilių dalis.
Kur Dėti Senas Automobilių Dalis?
Kaip rūšiuoti senas automobilių dalis?
Jeigu nenorite patys užsiimti senos mašinos ardymu, tada visą mašiną galite priduoti į metalo laužo supirktuvę. Jums bus greičiausiai pasiūlyta mažesnė kaina, tačiau būsite labai greitai atsikratę vargo. Jei seno automobilio visgi nenorite parduoti utilizavimui, turėtumėte susirūpinti, kad jo dalys būtų rūšiuojamos kaip atliekos. Didžiausia dalis jų bus įvairūs metalai, kuriuos galite priduoti į metalo laužą ir gauti papildomų pinigų.
Kitos dalys yra plastiko, popieriaus, stiklo ir gumos atliekos. Dažniausiai padangos yra keičiamos autoservisuose, todėl juose galite nemokamai palikti tiek padangų, kiek keičiate. Pagal galiojančius įstatymus už padangų tvarkymą atsakingi padangų gamintojai ir importuotojai, t.y. padangų pardavėjai turi pranešti pirkėjams, kad į padangos kainą jau yra įskaičiuotos ir jos perdirbimo išlaidos. Taigi, pagal šį įstatymą pirkėjas į padangų prekybos vietą gali atvežti tiek padangų atliekų, kiek ir pirko.
Taip pat naudotos padangos, sena alyva, oro ir kuro filtrai, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai ir kitos atliekos iš gyventojų yra nemokamai surenkamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Visų tokių aikštelių adresus, darbo laiką ir kitą informaciją galima rasti savivaldybių internetinėse svetainėse arba adresu www.atliekos.lt. Automobilių sėdynės, bamperiai, posparniai, salono dalys taip pat gali būti priduodamos šiose aikštelėse, tačiau gali tekti už pridavimą susimokėti. Sumokama suma tikrai nėra didelė atsižvelgiant į tai, kokią žalą galite padaryti gamtai, jei šias atliekas paliksite kur nors miške.
Langai ir veidrodėliai turėtų keliauti į stiklo konteinerį. Į jokį konteinerį neturėtumėte dėti akumuliatorių, nes iš jų išsiskiria sunkieji metalai, kurie labai kenkia gamtai. Tokios taršą keliančios detalės, kaip akumuliatoriai, turi būti priduodami specialioje pavojingų atliekų surinkimo aikštelėje. Be to, turite žinoti, kad suremontavę automobilį autoservisų darbuotojai privalo pasirūpinti visų neveikiančių detalių utilizavimu, o automobilio ar kitos transporto priemonės savininkui galima atiduoti tik tinkamas naudoti detales. Įsidėmėkite, kad visada verta žinoti savo teises.