Kodėl Židinys Dūmina?

Sklandžiam židinio degimui yra svarbūs keli veiksniai, t.y. oro sąlygos, tinkamas židinio pasirinkimas ir dūmtraukio montavimas, kokybiškos malkos ir žinoma savo funkciją atliekantis kaminas. Trauka taip pat priklauso nuo kamino aukščio, jo angos skerspjūvio, ar įmontuotas įdėklas, kokia viso įrenginio konstrukcija. Visi šie aspektai užtikrina gerą trauką, ko pasekoje dūmai išeina lauk, o ne veržiasi į patalpos vidų. Apžvelkime dažniausias židinio dūminimo priežastis.

Priežastys, kodėl židinys dūmina:

  • Nekokybiškos malkos ar briketai. Jeigu židinį kūrenate šlapiomis malkomis ar prastos kokybės pjuvenų briketais, tada greičiausiai susidursite su ta problema, kad židinys dūmina. Tiek šlapios malkos, tiek nekokybiški briketai gali būti prasto židinio degimo priežastis, kuri gali turėti įtakos tam, kad židinys dūmina.
  • Užsikimšęs keturkampis įdėklas. Keturkampiai įdėklai dėl savo kampų greičiau pasidengia apnašomis, užsikemša ar susiaurėja, ko pasekoje oro įėjimas sumažėja, t.y. sumažėja trauka ir dūmai sklinda į patalpą. Keturkampis įdėklas dėl savo konstrukcijos turi blogiausią trauką, nes greitai užsineša kampai.
  • Netinkamai įrengtas židinys. Gera trauka priklauso nuo to, kokiu atstumu židinys yra pajungtas į kaminą, židinio ugniakuro konstrukcijos ir taip pat kiek įrenginių yra pajungta į kaminą. Jei į kaminą yra pajungti keli įrenginiai, tada trauka bus prasta. Taip pat jei dūmtraukio ir židinio ugniakuro išėjimų diametrai nesutampa, t.y. buvo atlikti nekokybiški židinio montavimo darbai, tada židinys gali dūminti. Kad židinio trauka būtų gera dūmtraukio ir židinio ugniakuro išėjimų diametrai turi sutapti, o maksimalus skirtumas tarp židinio ugniakuro išėjimo angos ir dūmtraukio angos turi būti 20 mm (2 cm). Jei šie matmenys yra didesni, tai gali būti traukos sumažėjimo priežastis, o to pasekoje ir dūminimo priežastis.
  • Seniai valytas kaminas. Jei kaminas buvo seniai valytas, greičiausiai jis bus užsikimšęs, o tai neleidžia dūmams laisvai  išeiti pro kaminą. To pasekoje dūmai nepatenka į lauką, o grįžta atgal pro židinį į patalpas.
  • Netinkama ventiliacija. Jau minėjome, kad gerai traukai įtakos turi oro sąlygos, pvz., trauka gerokai sumažėja esant rūkui, t.y. žemam slėgiui, ir padidėja vėjuotą dieną. Taip pat labai svarbus yra oro patekimas į pakurą tam, kad būtų geras degimas, todėl yra svarbu, kad kaminas gautų pakankamai oro. Be to, jei namas yra gerai izoliuotas, tada taip pat bus prasta trauka, nes jis nepraleidžia oro. Šiuo atveju reikalingas papildomas oro padavimas.
  • Neteisingai sureguliuotas oro padavimo srautas. Prieš kuriant židinį pirmiausia, ką turite padaryti, tai patikrinti kamino sklendę. Jei ji yra neatidaryta, tada oras negalės patekti į ugniakurą, o dūmai išeiti lauk. To pasekoje dūmai sklis į patalpos vidų. Taip pat įsitikinkite, kad prieš atidarant dureles malkų papildymui, visi oro padavimai į židinio ugniakurą yra atidaryti, įskaitant ir kamino sklendę, kad dūmai nenudegintų veido ir rankų.
  • Neįšilęs kaminas. Dūmai veržiasi į patalpą dėl to, kad yra neįšilęs kaminas. Rekomenduojama pirmiausia mažomis medžio pliauskomis pašildyti kaminą, tada atidaryti sklendes oro patekimui, truputį praverti dureles ir palaikyti 2 – 4 sekundes kad susiformuotų trauka ir tik tada pilnai atidaryti dureles. Kai atliksite šiuos veiksmus, tik tada galite dėti didesnes pliauskas.
  • Nevalytas dūmtraukis. Jei dūmtraukį valėte seniai, tada gali būti, kad jis užsinešė suodžiais. Tai dažniausiai pasitaiko mažo diametro dūmtraukiuose, kai suodžiai neleidžia patekti orui į ugniakurą, o dūmams išeiti į lauką. Jei manote, kad dėl dūminimo kaltas dūmtraukis, tada reikia jį išvalyti, o po to vėl uždegti židinį tam, kad sužinotumėte, ar tai ir buvo ta priežastis.