Darbas sode pagal mėnulio fazes sodininkams nėra naujiena, tačiau tiems, kurie yra dar naujokai šioje srityje, tai gali pasirodyti kiek neįprasta. Teigiama, kad jau senovės kultūros užsiimė sodininkyste atsižvelgdamos į mėnulio fazes. Sodininkystė pagal mėnulio fazes jau seniai tapo folkloro dalimi, nes pasakojimai apie jos efektyvumą buvo perduodami šimtmečius. Jei jums kyla klausimas, kaip pilnatis veikia augalus, tada skaitykite toliau ir mes pasakysime, ar galima persodinti augalus per pilnatį.
Ar Galima Persodinti Gėles Per Pilnatį?
Kaip pilnatis veikia augalus?
Trumpai atsakant į klausimą, ar galima augalus persodinti per pilnatį, tai atsakymas yra “taip, galima persodinti”. Dekoratyvinėje sodininkystėje pilnatis yra tinkamiausias laikas sodinti svogūninius augalus, dvimečius ir daugiamečius augalus ir gėles, nes kai mėnulis yra pilnas, šviesa ir drėgmė yra didžiausia. Be to, tai turi įtakos ir tam tikriems augalų ir gėlių biocheminiams procesams.
Mus visus veikia pilnatis, nes jos metu mes tampame energingi ir aktyvūs, fiziškai ir emociškai. Mėnulio gravitacinė trauka sukuria potvynius ir atoslūgius, o pilnėjimo fazėje mėnulis panašiai veikia ir dirvos drėgmę lauke arba šiltnamyje, t.y. pritraukia ją arčiau dirvos paviršiaus. Tiksliau sakant, artėjant pilnačiai, didėja ir vanduo jūsų sode.
Pilnaties poveikis augalams:
Štai kaip pilnatis veikia augalus:
- Pilnatis teigiamai veikia augalų augimą, nes yra prieinama daugiau reikiamos drėgmės.
- Per pilnatį sėklos greičiau sugeria vandenį, pagreitindamos daigumą ir suteikdamos augalams tvirtą pradžią.
- Transplantuojant, t.y. persodinant augalus, jie gauna papildomos drėgmės, reikalingos prisitaikyti prie buvimo žemėje.
Mėnulio fazės ir sodo užduotys:
Tam tikri sodo darbai turėtų būti atliekami per konkrečias mėnulio fazes:
- Pilnėjimo fazėje mėnulio šviesa ryškėja, todėl gravitacinė trauka stiprėja. Tai skatina stiebų ir lapų augimą ant žemės. Be to, tai yra tinkamas metas sodinti vienmečius lapinius augalus, tokius kaip žalumynai, kukurūzai, grūdai, brokoliai ir kopūstai.
- Prieš mėnulio pilnatį geriausias laikas sodinti vienmečius augalus, kurie mezga vaisius, tokius kaip pupelės, pomidorai, moliūgai, žirniai ir paprikos.
- Po pilnaties, dylėjimo fazėje, mėnulio šviesos ir drėgmės pradeda mažėti, todėl auginanti lapus ir vaisius energija pereina į auginimą po žeme. Dėl šios priežasties yra tinkamas metas sodinti šakniavaisius augalus, tokius kaip burokėliai, morkos, ropės, svogūnai ir bulvės.
- Paskutinėje mėnulio fazėje, grįžtant į jaunaties tamsą ir mažiausią gravitacijos trauką, laikas leisti sodui pailsėti. Pasirūpinkite priežiūra ravėdami, mulčiuodami, tręšdami ir nuimdami derlių, nes kai nuimsite daržovių derlių netoli jaunaties, jos ilgiau išsilaikys.