Ar pastebite, jog praėjus vos dešimčiai sekundžių po pažinties su žmogumi jau nebepamenate jo vardo? Ar būna, jog kartais užmirštate, kodėl įėjote į kitą kambarį? Ar galvojate, kad turite problemų su atmintimi? Tokie atvejai gali būti tam tikrų sveikatos problemų ar besivystančios ligos požymis, tačiau didesnė tikimybė, kad jums tiesiog reikia pasinaudoti naudingais mokymais ir metodais, galinčiais padėti pagerinti trumpalaikę atmintį. O šio straipsnio patarimai galėtų būti puiki pradžia.

Kaip Lavinti Atmintį?

1 Metodas. Mankštinkite Smegenis.
Labai svarbu, jog suprastumėte, kaip veikia trumpalaikė atmintis. Žmogaus trumpalaikė atmintis yra tarsi rezervuaras, kurį smegenys naudoja laikinam informacijos saugojimui, kartu nustatydamos, ar tą informaciją filtruoti (ir pamiršti), ar perkelti į ilgalaikę atmintį.
- Teigiama, kad trumpalaikėje atmintyje vienu metu gali būti išsaugomi septyni skirtingi informacijos elementai, paprastai 10-15 sekundžių.
- Žmonės neretai trumpalaikės atminties problemas sieja su amnezija (liga, kurios metu pasireiškia atminties sutrikimų), tačiau ši liga yra labiau susijusi su naujos informacijos įgijimu ir negebėjimu veiksmingai ją išsaugoti ilgalaikėje atmintyje.
Turite žinoti, kokie yra trumpalaikės atminties trūkumai. Užrašai, rašteliai, balso įrašymo priemonės ar specialus žymėjimasis ant pirštų gali padėti jums atsiminti kasdienius dalykus, kuriuos turite atlikti, tačiau tai nepadės pagerinti trumpalaikės atminties.
- Vienintelis efektyvus būdas pagerinti trumpalaikę atmintį – smegenų mankšta ir įvairūs dėmesio koncentravimo pratimai.
- Stenkitės palaikyti smegenų aktyvumą. Kaip ir bet kuri kita kūno dalis, smegenų neveiklumas gali sukelti atminties silpnumą ar suprastėjimą. Aktyvesnės smegenys yra sveikesnės smegenys, o sveikos smegenys yra geresnės.
- Bendraukite su žmonėmis. Net paprastas pokalbis padeda išlaikyti smegenų aktyvumą. O dar geresnė mankšta smegenims – žaidimas šachmatais ar galvosūkių sprendimas, nes būtent tai verčia smegenis dirbti sunkiau.
- Stimuliuokite savo mintis ir būdamas vienas. Nesėdėkite tik prie televizoriaus. Paskaitykite knygą, raštu sukurkite kokią nors įdomią istoriją ir t. t.
- Pasidomėkite įvairiais smegenų lavinimo pratimais. Yra daugybė žaidimų ir būdų, netgi savo stalčiuje norėdami rastumėte daiktų, kurie gali padėti sukurti puikią treniruotę jūsų smegenims. Norint palaikyti gerą smegenų būklę (o kartu ir išsaugoti gerą atmintį), pakanka išspręsti du galvosūkius ar atlikti bet kokius smegenų mankštos pratimus du kartus per dieną.
- Naudokite atminties korteles. Jos puikiai tiko pradinėje mokykloje, bet puikiai tiks ir dabar. Specializuoti atminties kortelių žaidimai yra naudingi smegenų veiklai.
- Sukurkite žaidimus patys, pavyzdžiui, padėkite kasdienius daiktus ant padėklo, tada uždenkite juos ir bandykite viską prisiminti. Ilgainiui tam naudokite vis daugiau kasdienių daiktų.
- Įsigykite knygų ir žaidimų, skatinančių smegenų veiklą. Tokių galima rasti ir nemokamai – internete. Išbandykite įvairius būdus, metodikas, technikas, kad sužinotumėte, kas jums tinka labiausiai.

2 Metodas. Susitelkite Ir Kurkite Asociacijas
Susitelkite į tai, ką norite prisiminti. Dažnai žmonės, manantys, kad turi trumpalaikės atminties problemų, iš tikrųjų turi dėmesio koncentravimo problemų. Ar pamirštate savo mėgstamo padavėjo vardą, nes iš tikrųjų niekada nekreipėte dėmesio į jo vardo kortelę?
- Teigiama, kad 8 sekundės – minimalus laikas, per kurį informacija iš trumpalaikės atminties perkeliama į ilgalaikę atmintį. Sutelkite dėmesį į tai, ką norite atsiminti ilgesnį laiką.
- Pašalinkite trukdžius. Jei norite prisiminti to padavėjo vardą, padėkite į šalį meniu, ignoruokite restorane grojančią muziką ir savo vaikų nusiskundimus. Tiesiog visą dėmesį sutelkite į padavėją.
Pasitelkite visus pojūčius. Žmogus geba užuosti kvapą, girdėti garsą ir pan. – tokie pojūčiai skatina atminties veiklą. Pojūčių pasitelkimas siekiant pagerinti trumpalaikę atmintį padidina dėmesio sukoncentravimo galimybes ir sukuria asociacijas.
- Kai sutiksite naują žmogų ir norėsite prisiminti jo vardą, bandykite įsiminti kuo daugiau tuo metu jaustų pojūčių. Atidžiai klausykitės ir žiūrėkite tiesiai į žmogų, kai jis sako savo vardą; pakartokite jį iškart, vos išgirdę; paspauskite jam ranką ir, jei įmanoma, atkreipti dėmesį į jo kvepalus. Kuo daugiau asociacijų sukursite, tuo tvirčiau įsiminsite.
- Vardo ar bet kokios kitos informacijos pakartojimas balsu – puikus būdas geriau įsiminti ir sustiprinti trumpalaikę atmintį.
Pasinaudokite mnemonika (įsiminimo menu). Ar prisimenate, kaip mokykloje mokėtės įsiminti vaivorykštės spalvų išdėstymą?
- Sukurkite spalvingas, net kvailas vizualizacijas, kurios padėtų užkoduoti trumpalaikę atmintį. Pavyzdžiui, įsivaizduokite šiukšlių krūvą, krentančią ant galvos, kai laikrodis rodo 18 val., kad primintumėte, jog kiekvieną vakarą šiuo metu reikia išnešti šiukšles.
- „ABC Song“ dainavimas pagal „Twinkle, Twinkle, Little Star“ melodiją yra pažįstama vaikystės mnemonika, kurioje naudojamas klausos pojūtis.
Tinkamai grupuokite, klasifikuokite, skirstykite informaciją. Galbūt labiausiai paplitęs pavyzdys yra brūkšnių naudojimas telefono numerio eilutės suskaidymui, nes tris 3, 3 ir 4 skaičių grupes lengviau įsiminti nei 10 skaičių eilutę.
- Prisiminti maisto prekių sąrašą gali būti nelengva, tačiau juos galima lengviau atsiminti sugrupavus prekes pagal kategorijas – pieno produktus, mėsą ir pan. Šešis trumpesnius pirkinių sąrašus lengviau atsiminti nei vieną ilgą.
Svarbiausia – įsiminkite esmę. Kai turite įsiminti labai daug informacijos, kurią reikia apdoroti trumpalaikėje atmintyje, pabandykite sutelkti dėmesį į tam tikras visumos dalis, kad sukurtumėte savo mintyse pagrindą kurti papildomus atsiminimus šia tema.
- Pavyzdžiui, jei jums reikia įsiminti pagrindinius JAV pilietinio karo mūšius, išsirinkite kelis pagrindinius ir juos įsiminkite.
Tvirtai įsiminę pagrindą, papildoma informacija greičiausiai lengviau „prilips“ prie esamų duomenų atmintyje.

3 Metodas. Keiskite Gyvenimo Būdą
-
- Rinkitės sveiką mitybą, naudingą smegenims. Apskritai sveika ir subalansuota mityba, kurios turėtumėte siekti dėl bendros sveikatos, reikalinga ir sveikoms smegenims. Valgykite daug šviežių vaisių ir daržovių, liesų baltymų ir neskaldytų grūdų, sumažinkite sočiųjų riebalų, natrio ir cukraus kiekį.
- Maistas, kuriame gausu omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui, lašiša, tunas, sojos pupelės ir graikiniai riešutai, yra ypač naudingas smegenims ir skatina atmintį.
- Vaistinėse parduodami omega-3 ir kiti maisto papildai yra naudingi smegenims ir atminčiai. Tokie papildai – viena iš galimybių, tačiau geriau gauti vitaminų ir maistinių medžiagų su maistu.
- Taip pat gerkite daug vandens. Dehidratacija neigiamai veikia smegenis ir likusį kūną.
- Puoselėkite sveikatą. Taip, kaip sveikas kūnas ugdo sveiką protą, taip ligos ir kiti sveikatos sutrikimai gali pakenkti atminties gebėjimams.
- Bet kokia kraujotakos problema, pavyzdžiui, padidėjęs kraujospūdis, gali neigiamai paveikti trumpalaikę atmintį. Tačiau įtakos gali turėti ir kitos ligos, tokios kaip diabetas, skydliaukės problemos, vėžys ir pan.
- Depresija taip pat gali neigiamai paveikti atminties gebėjimus, ypač todėl, kad tai gali sutrukdyti gebėjimui sutelkti dėmesį.
- Žinoma, kad kai kurie vaistai sukelia trumpalaikės atminties problemų – tai dažnai būna šalutinis vaistų poveikis. Pastebėjus, kad vartojant vaistus prastėja atmintis, reiktų apie tai pakalbėti su gydytoju.
- Praktiškai visi, kurie mano, kad gali turėti trumpalaikės atminties problemų, nerimauja dėl Alzheimerio ligos ar kitų demencijos formų. Trumpalaikės atminties praradimas iš tikrųjų yra vienas iš pirmųjų Alzheimerio ligos požymių, tačiau didelei daliai žmonių, turinčių trumpalaikės atminties problemų, tokios būklės nėra.
- Skirkite pakankamai laiko miegui. Miegokite po 7–9 valandas kasnakt ir tai leis jūsų smegenims ir kūnui tinkamai pailsėti.
- Manoma, kad prieš miegą susitelkimas ir galvojimas apie tai, ką norite atsiminti ryte, gali padėti iš tiesų tai atsiminti. Smegenys dirba net ir miego metu.
- Reguliarus fizinis krūvis, net ir paprastas (pavyzdžiui, vaikščiojimas), padidina smegenų kraujotaką, todėl aprūpina jas didesniu deguonies ir maistinių medžiagų kiekiu, kurio reikia sveikai, stipriai ir gebančiai puikiai funkcionuoti trumpalaikei atminčiai.
- Ypač vaikščiojimas yra naudinga veikla atminčiai.
- Rinkitės sveiką mitybą, naudingą smegenims. Apskritai sveika ir subalansuota mityba, kurios turėtumėte siekti dėl bendros sveikatos, reikalinga ir sveikoms smegenims. Valgykite daug šviežių vaisių ir daržovių, liesų baltymų ir neskaldytų grūdų, sumažinkite sočiųjų riebalų, natrio ir cukraus kiekį.
[HDquiz quiz = “23”]