Kaip Auginti Juką?

Juka – daugiametis sukulentas, kuris gali augti ir kaip krūmas, ir kaip medis, priklausomai nuo jo rūšies. Nors daugybė jukos rūšių skiriasi dydžiu ir spalva, jos visos mėgsta karštą, sausą klimatą ir gali būti prižiūrimos tuo pačiu būdu. Lengviausias jukos dauginimo būdas – padalinti jau subrendusį augalą. Juką galima auginti vazonuose arba sodinti į žemę lauke – savo sode arba specialiai paruoštoje vietoje.

Iš Sėklų Auginama Juka

Nusiteikite, kad jukos augimo periodas trunka kelis mėnesius

Jukos sėklos dygsta lėtai, kai kuriais atvejais gali užtrukti ištisus metus.

  • Kad procesas būtų greitesnis, dauginkite augalą iš esamo suaugusio jukos augalo. Šis metodas aprašytas kitame skyriuje.

Sodinkite žiemą ar ankstyvą pavasarį

Kambaryje sodinti jukos sėklas reikėtų žiemą, kad jos kuo ilgiau dygtų (dažniausiai iki kitos žiemos pradžios). Sodinti juką lauke nėra taip efektyvu. Bet jei sodinate lauke, darykite tai ankstyvą pavasarį.

Išdėkite sėklas ant drėgno popierinio rankšluosčio ir į plastikinį indą

Į indą pripilkite maždaug 6 mm vandens. Ant vandens uždėkite popierinį rankšluostį, tada ant popierinio rankšluosčio uždėkite sėklas. Šis metodas padidina sėklų išlikimo ir dygimo tikimybę. Sodinant jukos sėklas tiesiai į dirvą, tikimybė, kad pasiseks yra labai maža.

Sėklas laikykite drėgnai, 18–24 ºC temperatūroje

Vazoną laikykite kambario temperatūroje, periodiškai įpilkite nedidelį kiekį vandens, kad sėklos neišdžiūtų.

Kai sėklos pagaliau išdygsta, paruoškite specialų mišinį

Sėklų dygimo periodas gali trukti nuo vieno mėnesio iki ištisų metų. Sėkloms pradėjus dygti, paruoškite atskirus mažus vazonus su lygiomis dalimis paskirstytu žemės ir komposto mišiniu. Jei šių medžiagų neturite, naudokite bet kokį kokybišką žemės mišinį, kurio sudėtyje yra 30 % ar daugiau smėlio arba smulkaus žvyro.

Pasodinkite sėklas maždaug 1,25 cm gyliu ir palaistykite

Įsodinkite daigintas sėklas sudygusia puse į viršų (apie 1,25 cm po žemės paviršiumi). Uždenkite jas žeme.

Retkarčiais vazoną pastatykite po tiesioginiais saulės spinduliais, laikykite drėgmėje

Palaikykite žemės drėgmę. Per savaitę turėtų išlįsti daigai.

Laikykite juką patalpoje mažiausiai dvejus metus, prireikus persodinkite į didesnį vazoną

Jukos augalas gali neišgyventi lauke pirmus dvejus ar trejus metus. Šiuo laikotarpiu (arba geriausia – visada) laikykite augalą patalpoje. Persodinkite juką į didesnį vazoną, jei jos šaknys ima vyniotis aplink vazono išorę. Kai jukai sukanka dveji ar treji metai, galite ją pasodinti lauke pavasarį, laikydamiesi instrukcijų (žr. Sodinimas lauke).

  • Persodindami būkite atsargūs, kad įsodintumėte augalą reikiamu gyliu. Augalo šaknis gali būti gana ilga (ypač kai kurių jukos rūšių).

Augalo Pjovimas

Nupjaukite subrendusio augalo stiebą

Po poros ar daugiau metų jukos gali prie pat savo pagrindo išauginti ūglius. Šaltesnio sezono metu pasirinkite stiebą su tamsiai ruda žieve, o ne jauną, kreminės spalvos stiebą. Nupjaukite šią stiebo dalį.

  • Pjovimo ilgis ir storis neturi didelės reikšmės. Turėtų pakakti 7,5–10 cm ilgio ūglio.

Nuskabykite apatinius lapus nuo stiebo

Švariu peiliu ar žirklėmis nuskabykite lapus, esančius arčiausiai pagrindo, palikite lapus augalo viršuje. Kuo bus mažiau lapų, tuo mažiau drėgmės pokyčių patirs augalas. O tai padidins tikimybę, kad augalas sėkmingai išgyvens dauginimą ir išaugs naujos šaknys.

Išdžiovinkite stiebą

Padėkite nupjautą augalo dalį vėsioje, tamsesnėje vietoje. Tai padeda augalui džiūti ir paskatina šaknų augimą. Po 4–7 dienų nupjauta dalis turėtų būti tinkama sodinti.

Įpilkite į vazoną purios žemės

Pasirinkite vazoną su drenažo skylėmis. Dvi dalys mišinio su sėklomis ir viena žemės dalis suteiks maistinių medžiagų jaunam augalui.

  • Nenaudokite paplūdimio smėlio, nes jame yra daug druskos. Smėlis iš upelių krantų paprastai yra tinkamas.

Įkiškite stiebą į žemę, kad jis būtų stabilus ir vertikalus

Norėdami stiebą stačiai pritvirtinti prie kito objekto, turėsite naudoti švelnią virvę ar kitą minkštą medžiagą.

Augalą laikykite uždaroje vietoje netiesioginės saulės šviesoje

Laikykite augalą patalpoje, kad apsaugotumėte jį nuo žemos vakaro temperatūros ir staigių vėjo gūsių. Laikykite jį šalia saulėto lango, bet ne tiesioginiuose saulės spinduliuose, kol jo šaknys ir lapai dar tik vystosi.

Išsivysčius šaknims, galite perkelkite juką į sodą

Šaknys turėtų visiškai išsivystyti per šešias savaites. Veikiausiai galėsite jas matyti pro vazone esančias drenažo skyles.

  • Jei šaknys neišsivysto, galite pabandyti dar kartą nupjaudami didesnę ir brandesnę jukos dalį.

Jukos Dalijimas (dauginant)

Pasirinkite šoninę poziciją

Šiam metodui reikalingas jau subrendęs jukos augalas. Raskite tokią vietą, kurioje jau yra keli šoniniai ūgliai. Pasirinkite vieną ūglį, iš kurio norėtumėte auginti naują augalą.

Iškaskite reikiamą perimetrą

Su kastuvu atlaisvinkite žemę aplink augalą. Kaskite ratu aplink augalą maždaug penkis centimetrus už ūglio. Nesi jaudinkite, jei perkirsite šaknis.

Išimkite augalą

Kasdami galite kastuvu pakelti augalą iš apačios. Pakelkite augalą, pašalinkite visą ūglį ir šaknis nuo žemės.

Sodinkite lauke

Sutvarkę šaknis, galite persodinti ūglį į kitą vietą. Laikykitės tų pačių instrukcijų sodindami juką lauke.

Jukos Sodinimas Lauke

Įsitikinkite, kad juka pajėgi gyventi jūsų klimato sąlygomis

Jukai priimtinos atsparumo zonos svyruoja priklausomai nuo augalo rūšies, t. y. nuo 4 iki 11 zonų (minimali žiemos temperatūra nuo -34 iki -4 ºC), nuo 9–11 zonos (nuo –7 iki –4 ºC). Jei gyvenate žemesnėje ar aukštesnėje zonoje, geriausia pasikonsultuoti su patyrusiu sodininku, kad nustatytumėte savo jukos rūšį ir žinotumėte, kuriose zonose ji geriausiai auga.

Sodinkite juką vėlyvą pavasarį

Juka klesti šiltais vasaros mėnesiais. Pasodinus juką šilto sezono pradžioje, augimo sezonas bus ilgiausias.

Pasirinkite vietą, kur daug saulės šviesos

Jukai reikalinga karšta, sausa aplinka, todėl suteikite savo augalui prieigą prie tiesioginių saulės spindulių. Tam tikros jukos rūšys gali klestėti šaltesnėse ar tamsesnėse vietose, tačiau jų yra mažuma.

  • Jei augalas buvo laikomas šešėlinėje vietoje, apsvarstykite galimybę vazoną per savaitę perkelti į netiesioginės saulės spindulių zoną. Tai suteikia laiko augalui prisitaikyti, sumažinant nudegimo ar nudžiūvimo galimybę.

Paruoškite tinkamą žemę

Juka turėtų būti sodinama į žemės mišinį, kuriame yra 50 % smėlio ar žvyro ir 50 % žemės. Turėtumėte įsitikinti, kad nėra nei per daug žvyro, nei per daug žemės.

Padenkite žemę akmenimis (nebūtina)

Jei paklojote akmenų, pastatykite medinę sieną aplink vietą, į kurią bus pasodinta juka.

Paruoškite žemę

Norint išvengti šaknų puvimo, reikia greitai nusausinti žemę. Naudokite specialų jukos ar kaktusų mišinį arba pasigaminkite mišinio patys (sumaišykite: trys dalys lengvo molio, keturios dalys smėlio ir viena dalis įprastos žemės.

Iškaskite duobę jukai

Duobė turėtų būti dvigubai platesnė ir dvigubai gilesnė nei jukos šaknys. Šiek tiek didesnės už dabartinį vazoną, kuriame laikoma juka, duobės turėtų pakakti.

Į duobę įdėkite juką su paruošta žeme

Švelniai išimkite juką iš seno vazono. Pasukite vazoną ant šono. Imkite juką prie stiebo pagrindo ir lėtai ją išimkite. Įdėkite juką į naujai iškastą duobę. Užpildykite likusią duobės dalį žemės mišiniu ir sutvarkykite žemes aplink stiebo pagrindą, kad augalas laikytųsi. Šaknys neturi kyšoti virš žemės.

Žemę užpilkite 5 cm granito skalda. Skalda padeda išlaikyti augalo stabilumą.

Jukos Priežiūra

Tręškite retai

Naudokite vandenyje tirpias, kalio turinčias, trąšas, praskiestas maždaug vienos dalies trąšų ir keturių dalių vandens santykiu. Tręškite kartą per mėnesį vasaros mėnesiais, ryte. Visą vėsųjį sezoną (nuo rudens iki žiemos) tręškite augalą du kartus.

  • Dažniau tręškite tik tuo atveju, jei jūsų juka yra greitai auganti rūšis. Dauguma jukos rūšių auga lėtai ir joms gali pakenkti trąšų perteklius. Jei praleidote mėnesinį tręšimą vasarą, tai nėra problema. Augalas greičiausiai vis tiek augs.
  • Kai kurie rekomenduoja juką tręšti tik kartą per metus. Taip yra todėl, kad juka gali gerai išgyventi vietovėse, kuriose yra mažai maistinių medžiagų.

Laistykite saikingai

Daugelis jukos rūšių gali apsieiti be papildomo laistymo, jiems pakanka lietaus vandens. Kai lapai pradeda vystytis šiltaisiais mėnesiais, galite juką laistyti kas savaitę, suteikdami augalui tik tiek vandens, kad žemė būtų šiek tiek sudrėkinta.

  • Sumažinkite laistymo dažnumą, jei aplink juką matyti rudi antgaliai su geltonais žiedais. Tai perlaistymo požymis.

Patikrinkite, ar augalo nepuola kenkėjai

Nedaug kenkėjų traukia juka, tačiau sraigės ir šliužai gali pakenkti augalui. Norėdami jų atsikratyti, naudokite įprastą pesticidą arba organinį pesticidą. Mažus žalius amarus galima nuplauti muiluotu vandeniu.

Stebėkite, ar ant augalo nėra grybelinės ligos požymių

Fungicido purškimas gali padėti augalui atsikratyti šių ligų.

Genėkite augalą, kai reikia

Kai kurios jukos auga į ilgį. Augalui numirus, šį kotelį reikia nukirpti iki pat pagrindo, kad būtų išvengta puvimo. Kitos jukos veislės yra aukštos ir panašios į medžius. Jos taip pat gali būti genimos ir tokiais atvejais reikia visada dėvėti pirštines ir apsauginius akinius. Bet kuriuo atveju nupjaukite negyvus ar nudžiūvusius lapus nuo augalo pagrindo, kai tik juos matote.

Kiekvieną žiemą apdenkite augalą mulčio sluoksniu

Jukas gali pažeisti šaltis. Paskleidus storą mulčio sluoksnį, augalas gali išlikti šiltas ir sausas. Tačiau mulčių laikykite atokiau nuo žemiausių lapų, kad išvengtumėte puvimo.

  • Taip pat galite apsaugoti augalą vietoj mulčio uždėdami tvirtą stiklo ar organinio stiklo lakštą.

Padalinkite augalą

Jei juka po kelerių metų išauga per stora ir labai tanki, galite iš jos paimti ūglį, kad pasodintumėte kitur. Pasirinkite norimą pašalinti šakelę, aplink ją iškaskite perimetrą ir kastuvu pakelkite augalą iš apačios. Galite nupjauti bet kurias motininio augalo šaknis. Persodinkite šį ūglį į naują saulėtą vietą.

Dažniausiai Užduodami Klausimai

Praėjo dvi savaitės, kai nupjoviau jukas, kad jas persodinčiau. Ar jos dar išaugs?

Labai tikėtina. Kaip minėta anksčiau, jukos daiginimo laikotarpis yra ilgas.

Mes turime didžiulę juką ir norime pašalinti kai kurias dalis. Stiebas yra apie 20 cm skersmens. Kokį įrankį naudoti?

Galite naudoti standartinį rankinį pjūklą. Tai užtikrina tvarkingą pjūvį.

Pasodinome juką žemės ruože tarp savo namų ir šaligatvio, tačiau jie vis dauginasi kaip pašėlę ir užima visą plotą. Kaip aš galiu jų atsikratyti?

Išimkite juos iš žemės kuo arčiau šaknų, tada purkškite „Windex“ ant visų likusių šaknų.

Jei mano juka yra šalia kanalizacijos vamzdžio, ar turėčiau ją pašalinti?

Geriau – perkelti augalą kitur. Būkite atsargūs, nes jukos yra aštrios.

Jei mano juką nulaužė krentantis medis, ar ji gali dar išaugti?

Taip, ji gali išaugti – pakilti kaip feniksas iš pelenų.

Ar galiu nupjauti žydinčią juką?

Nesvarbu, ar ji žydi, ar ne. Kasmet galima nupjauti stiebą.

Patarimai

  • Pasodinkite juką su kitais augalais, kuriems tinka sausos sąlygos.
  • Galite skinti jukos žiedus. Tik prieš tai – patikrinkite, ar nėra vabzdžių.