Apsauginis Veido Skydelis Turi Būti Skaidrus Ir Nerasojantis?

Daugybę metų plastikinis apsauginis veido skydas buvo naudojamas atliekant įvairius darbus, kurių metu naudojamos priemonės (cheminės medžiagos, garai ir kt.), keliančios grėsmę darbuotojo saugumui ar sveikatai. Šiandien apsauginius veido skydelius žmonės naudoja parduotuvėse, baruose, grožio salonuose ir kitose viešose vietose, siekdami apsisaugoti nuo pasaulį sukausčiusio koronaviruso. Bet ar išties apsauginis veido skydelis yra pakankama apsauga nuo oru plintančių infekcijų?

Tyrimai, Atskleidę Apsauginių Veido Skydų Svarbą

Apsauginių veido skydų efektyvumas buvo vertinamas atliekant daugybę įvairių testų ir tyrimų. Ypač gausu jų buvo šiais metais. Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos tyrėjai imitavo kosulį ir čiaudulį iš manekenės burnos, lazerio šviesa vizualizuodami iš burnos sklindančius lašus. Tyrimo metu buvo naudojamas plastikinis veido skydas ir nustatyta, kad jis veiksmingai blokuoja pradinį iškvėptos srovės judėjimą (sklidimą) į priekį.

Kiekvieną kartą, žmogui ištariant bent vieną žodį, į aplinką patenka tūkstančiai aerozolio lašelių, kurie dažniausiai nematomi plika akimi. Kai asmuo yra užsikrėtęs kvėpavimo takų virusu ar, pavyzdžiui, serga COVID-19, kiekviename aerozolio lašelyje gali būti tūkstančiai viruso dalelių, kurių kiekviena gali užkrėsti kitus šalia esančius žmones, kurie tuos lašelius įkvepia.

Atsiranda vis daugiau įrodymų, kad koronavirusuoti aerozoliai ore gali vaidinti pagrindinį vaidmenį platinant COVID-19. Pasaulio sveikatos organizacija nelaiko COVID-19 oru plintančia liga. Jie teigia, kad tai yra liga, kuri gali ilgą laiką išsilaikyti ore, tačiau vis tiek lieka infekcinė. Dar vienas neseniai atliktas tyrimas Floridos ligoninėje parodė, kad Sars-Cov-2 viruso gyvybingumas itin stiprus – jis gali sklisti oru iki 4,8 metrų atstumu nuo užkrėstų pacientų.

Vokietijoje taip pat buvo atliktas tyrimas, siekiant nustatyti kaip toli scenos dainininkams reiktų laikytis nuo auditorijos ar savo kolegų dainininkų, kad sumažėtų COVID-19 paplitimo rizika. Šiam tyrimui buvo naudojami specialūs matuokliai. „Kai kurie dainininkai gali priešais save sukurti aerozolinį debesį iki 1,4 m atstumu“, – teigia tyrėjai. Didesni lašeliai sklinda į priekį ir nusileidžia žemyn ant paviršiaus. O kosulys aerozolius paskleidžia dar toliau – iki 1,9 m. Kiti tyrimai rodo, kad čiaudulys aerozolinius debesis gali išvystyti net iki 6 m atstumu.

Apžvelgus tokius tyrimų rezultatus, neabejojama, kad naudoti veido apsaugos priemones yra ir efektyvu, ir reikalinga. Galbūt tai iš tiesų viena iš efektyviausių priemonių, norint apsisaugoti nuo COVID-19 ligos.

Dešimt Savybių, Kurias Reikia Įvertinti Renkantis Apsauginius Veido Skydus

Iš pradžių apsauginiai veido skydai – kurių gamybai naudojama skaidri speciali danga – buvo naudojami siekiant apsaugoti darbuotojo veidą nuo darbo metu atsirandančių pavojingų sąlygų (daiktų, cheminių purslų ir pan.), tačiau dabar dažniausiai veido skydus renkamasi siekiant apsisaugoti nuo COVID-19 ligos ar kitų virusų, ligų. Siekiant dar didesnės apsaugos veido skydai dėvimi papildomai naudojant apsaugines veido kaukes ar respiratorius. Apsauginiai veido skydai būna įvairių formų, atspalvių ir spalvų, kad tiktų skirtingoms paskirtims. Toliau pateikiama dešimt pagrindinių šio produkto savybių, kad būtų palengvintas apsisprendimas, kokį veido skydą rinktis ir į ką atkreipti didžiausią dėmesį.

  1. Veido skydo gamybai naudojama medžiaga

Paprastai apsauginiai veido skydeliai yra gaminami iš patvarių medžiagų, tokių kaip polikarbonatas, propionatas, acetatas, polietileno tereftalato glikolis. Svarbu pasirinkti tinkamiausią medžiagą pagal tai, kam skydelis bus naudojamas.

Gamintojai teigia, kad išš visų medžiagų polikarbonatas užtikrina geriausią atsparumą skysčiams, purslams ir netgi kietosioms medžiagoms. Jis nerasoja ir puikiai laikosi esant labai šaltai temperatūrai.

Kartais veido apsaugos priemonės žmonėms gali kelti įtampą ir turėti įtakos darbuotojų produktyvumui, tačiau veido skydeliai užtikrina puikų matomumą, todėl juos dėvėti yra komfortiška. Taip pat veido skydeliams gaminti naudojamas acetatas – medžiaga, užtikrinanti ne tik didelį matomumą, bet ir atsparumą įbrėžimams.

Veido skydas, pagamintas iš polietileno tereftalato glikolio (PETG), dažniausiai yra ekonomiškiausias variantas.

  1. Patogumas ir tinkamumas

Paprasta veido skydelio konstrukcija ir lengvumas neapsunkina žmogaus. Reiktų rinktis tokį apsauginį veido skydą, kuris tvirtai priglunda. Veido skydeliai gali būti reguliuojamas per lanksčią galvos juostą. Skydelio gylis irgi reguliuojamas ir padeda užtikrinti bendrą veido skydo stabilumą.

  1. Esminė savybė – nerasojantis

Veido skydo rasojimas gali ne tik erzinti, bet ir būti pavojingas. Įtrūkę skydeliai žymiai sumažina matomumą, padidina avarijų riziką. Veido skydelių gamybai naudojamos plonos plėvelės, pagamintos iš polimerų ir hidrogelių, neleidžia skydeliui rasoti net ir esant labai žemai ar aukštai temperatūrai. Tai atsitinka absorbuojant drėgmę ir nukreipiant drėgmės perteklių į skydo šonus.

Dažniausiai veido skydo tinkamumą ir kokybę užtikrina Europos standartas EN166 / 168.

  1. Atsparus įbrėžimams

Apsauginio veido skydo išorė turėtų būti pagaminta iš įbrėžimams atsparios dangos, kad skydas būtų patvaresnis ir atsparesnis dilimui. Taip pat tai palengvina gaminio valymą.

  1. Antirefleksinė danga

Speciali danga saugo nuo akinimo, neleidžia atspindžiams trikdyti matomumo.

  1. Apsauga nuo ultravioletinių spindulių

Rekomenduojama, kad visi darbuotojai, dirbantys su didelio intensyvumo UV šaltiniais, be apsauginių pirštinių ir drabužių dėvėtų ultravioletiniams spinduliams atsparų veido skydą. Veido skydai turi specialią konstrukciją, kuri blokuoja ultravioletinius spindulius.

  1. Veido skydo pritaikomumas prie kitų apsaugos priemonių

Skydelis pritvirtinamas prie galvos, todėl reikia įsitikinti, kad jis tiks konkrečiu atveju. Skydą taip pat reikėtų dėvėti papildomai su kitomis veido apsaugos priemonėmis, pavyzdžiui, respiratoriumi, įskaitant N95 kaukę.

  1. Priežiūra ir ekpsloatacija

Vienas iš apsauginių veido skydų privalumų yra jų ilgaamžiškumas, leidžiantis juos efektyviai naudoti kelis kartus. Dar vienas privalumas – po naudojimo juos lengva valyti ir jie neleidžia naudotojui liesti veido. Daugkartiniai veido skydai yra atsparūs dezinfekavimo priemonėms, plaunami.

Kad polikarbonatiniai veido skydeliai nesusibraižytų, valykite juos tik švaria, minkšta šluoste, švelniais judesiais aukštyn ir žemyn. Kai kurios valymo priemonės gali pažeisti veido skydelio dangą, todėl jį rekomenduojama plauti vandens ir švelnaus muilo mišiniu.

  1. Sertifikatai

Apsauginiai veido skydai turėtų atitikti visus reikalaujamus standartus (pavyzdžiui, kokybės, atsparumo smūgiams sertifikatai ir kt.). Tik kokybiškas skydas garantuoja efektyvumą.

  1. Kaina

Į kainą irgi reikia atsižvelgti. Patariama nesirinkti pernelyg pigių skydelių – tai gali būti nekokybiškas veido skydo gaminys, kuris gali netgi pakenkti žmogaus sveikatai ir saugai.

Kada Iš Tiesų Reikia Apsauginio Veido Skydo?

Šiuo metu apsauginiai veido skydai plačiausiai naudojami siekiant efektyviau apsisaugoti nuo COVID-19 ligos. Įrodyta, kad veido skydo naudojimas net iki 3 kartų sumažina tikimybę užsikrėsti koronavirusu.

Tačiau veido skydai rekomenduojami ir kitais tikslais – dirbant su tam tikromis medžiagomis. Darbo vietoje rekomenduojama atlikti rizikos įvertinimą ir tuomet pasirinkti veido skydą ar bet kurią kitą veido apsaugos priemonę. Akių ir veido apsaugos priemones rekomenduojama naudoti tada, kai darbuotojams kyla pavojus, pavyzdžiui, dirbant su skystomis cheminėmis medžiagomis, rūgštimis ar cheminėmis dujomis, garais ar kai grėsmę kelia UV spinduliuotė.